Ukrajina na severovýchode pokračuje v ofenzíve

Zdroj foto: ZSU
Zdroj foto: ZSU

Po oslobodení Charkovskej oblasti až po rieku Oskil si ukrajinská armáda dopriala krátku pauzu. Počas tohto víkendu však obnovila ofenzívu podľa osvedčeného scenára – obišla silno bránené mesto Lyman a manévruje tak, aby ho odrezala od zásobovania.

Prvá fáza ukrajinskej ofenzívy prebehla od 6. do 12. septembra. Potom sa vojská na chvíľu zastavili. Prestávky v ofenzíve sú potrebné na skonsolidovanie obsadeného územia, oddych útočiacich vojsk a doplnenie ich zásob. Približne týždeň držali len menšie predmostia na východnom brehu rieky Oskil a dotierali na mesto Lyman.

V piatok sa však ukrajinská armáda opäť pohla vpred. Lyman sa nepokúsili dobyť priamo, ale obišli ho z oboch strán. Najmä postup severne od mesta bol úspešný. Ukrajinci sa po oslobodení niekoľkých dedín smerom na sever nečakane stočili na východ s cieľom odrezať Lyman od zásobovania. Rusko stále nemá dostatok záloh a nedokáže pružne reagovať na prekvapujúce ukrajinské manévrovanie.

Pri Lymane sa tak môže opakovať scenár z Izjumu, odkiaľ sa Rusi radšej stiahli, keď im hrozilo obkľúčenie. Zdá sa však, že na pokyn priamo z Kremľa sa ruská obrana Lymanu bude držať za každú cenu aj napriek tomu, že ich ukrajinské vojská obkolesia. Putin si totiž nemôže dovoliť ďalšie porážky. Podľa správ z prostredia západných rozviedok odmietol aj žiadosť poľných veliteľov o stiahnutie sa z Chersonu. Situácia na západnom brehu Dnepra je totiž zo dňa na deň ťažšia a organizovaný ústup by umožnil zachovať vojakov aj techniku pre ďalšie boje.

Pri snahe zastaviť alebo aspoň spomaliť ukrajinský postup tento víkend krvácalo aj ruské letectvo. Jeho piloti v snahe vyhnúť sa ukrajinským raketám doposiaľ útočili najmä z diaľky. Situácia na zemi je však veľmi neprehľadná a tak museli ruské lietadlá útočiť priamo z prízemnej výšky, aby neriskovali zasiahnutie vlastných jednotiek. Výsledkom sú rastúce straty. Videá potvrdili počas víkendu stratu dvoch strojov typu Suchoj Su-30 alebo Su-34, jedného alebo dvoch Su-25, vrtuľníkov Mi-8 a Ka-52. Všetky boli zasiahnuté prenosnými raketami Stinger alebo Igla.

Bez ohľadu na straty ruských vojakov či pilotov sa Putin snaží získať čo najviac času. Chce držať čo najviac územia, ktoré si pripojí pseudoreferendami a dúfa, že ich neskôr ubráni mobilizovanými vojakmi. Mobilizácia pritom zatiaľ prebieha veľmi hanebne. Rusko klamalo, keď tvrdilo, že nechystá útok na Ukrajinu, klamalo o svojich cieľoch a klamalo, že neútočí na civilné ciele. Nikoho teda neprekvapí, že klame aj ohľadom mobilizácie. O tej, mimochodom, samotný Putin 8. marca v prejave k ruským ženám tvrdil, že nikdy nebude. Odvedení mali byť najmä špecialisti s vojenskými skúsenosťami, no povolávacie rozkazy dostáva každý, o kom si to úradníci zmyslia vrátane študentov, či ľudí, ktorí vojenčinu neabsolvovali. V normálnej armáde by trvalo niekoľko mesiacov, kým by z takýchto odvedencov zostavili funkčné jednotky, no Rusko ich zrejme pošle na front s minimálnym výcvikom. Žiaden div, že sa množstvo Rusov snaží odvedeniu vyhnúť odchodom do zahraničia.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky