Putin vyhlásil čiastočnú mobilizáciu

Zdroj foto: Пресс-служба президента России
Zdroj foto: Пресс-служба президента России

Už v utorok večer mal ohlásený dôležitý televízny prejav. Niekoľkokrát ho však odložili a napokon zrušili úplne. Bol presunutý na dnešné ráno, ale opäť dve hodiny meškal. Napokon Putin vystúpil a vyhlásil čiastočnú mobilizáciu v Rusku.

Oficiálne to nie je vojna, ale „špeciálna vojenská operácia“. A tak v nej nemôžu bojovať odvedení branci, ale len profesionálni vojaci so zmluvou. No ani tým sa za Putinove agresívne ciele zomierať veľmi nechce – a tak sa ruská armáda na Ukrajine borí s nedostatkom vojakov. „V záujme ochrany našej vlasti a celistvosti považujem za potrebné podporiť čiastočnú mobilizáciu,“ vyhlásil Putin.

Ochranou vlasti a celistvosti má na mysli okupované územia na Ukrajine. Ruskom dosadení predstavitelia Doneckej, Luhanskej, Záporožskej a Chersonskej oblasti v utorok urýchlene vyhlásili referendá o pripojení k Rusku, ktoré sa majú konať 23. až 27. septembra. Ani jednu z týchto oblastí pritom Rusko plne nekontroluje a na území všetkých štyroch sa bojuje. Ukrajina i západní predstavitelia ohlásené referendá odsúdili s tým, že ich nikdy neuznajú.

V Rusku sa začalo špekulovať o vyhlásení mobilizácie hneď po oznámení, že sa budú konať referendá. Na ruských sociálnych sieťach ľudia najviac vyhľadávali informácie o tom, ako sa dostať z krajiny. Letenky do zahraničia sa buď rýchlo vypredali alebo ich ceny stúpli do závratných výšok. Na hraniciach s Fínskom sa vytvorila 35 km dlhý kolóna.

Koho sa vlastne čiastočná mobilizácia týka? Oficiálne dostanú povolávacie rozkazy iba tí , ktorí už vojenskú službu absolvovali v minulosti, majú určite špecializované vojenské vedomosti a relevantné skúsenosti. Pred odoslaním k bojovým jednotkám prejdú potrebným dodatočným výcvikom. Najmä tej poslednej vete však v Rusku verí málokto. Vojaci, ktorí na Ukrajine už bojujú alebo bojovali, sa takmer všetci sťažovali na nedostatočný výcvik.

Čiastočná mobilizácia sa podľa Putina začala dnešným dňom. K dispozícii sú približne dva milióny záložníkov, očakáva sa, že ich povolajú 300-tisíc. Už v noci boli na staniciach a ďalších miestach s veľkým pohybom ľudí zriadené stanovištia, na ktorých kontrolujú mužov v brannom veku. Viacerým z nich na mieste vystavujú povolávacie rozkazy.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky