Zuzana 2 v akcii na Ukrajine

Zdroj foto: Twitter / Jaro Nad
Zdroj foto: Twitter / Jaro Nad

Prvé štyri kusy slovenských samohybných húfnic Zuzana 2 boli na Ukrajinu dodané v polovici minulého mesiaca. Teraz ukrajinská armáda zverejnila krátke video zo streľby.

Húfnice Zuzana 2 vyrába štátom kontrolovaná firma Konštrukta – Defence v Dubnici nad Váhom. Vyvinuli ju na základe pôvodnej osemkolesovej Zuzany, ktorá v Ozbrojených silách SR slúži od roku 1998. Prvé Zuzany 2 sa v slovenskej výzbroji objavili minulý rok. Od svojej predchodkyne sa na prvý pohľad líši jednomiestnou kabínou vodiča namiesto staršej dvojmiestnej. Posádka je teda len trojčlenná oproti štvorčlennej pri pôvodnej verzii.

Zuzana 2 má tiež dlhšiu hlaveň (52 ráží oproti 45), čo znamená vyššiu rýchlosť strely a teda väčší dostrel. S niektorými typmi granátov to môže byť až 50 km. Zásoba munície je 40 granátov. Vozidlo má dĺžku 13 m a hmotnosť 28 ton. Osemkolesový podvozok poskytuje dobré jazdné vlastnosti v teréne. Ministerstvo obrany SR počas predchádzajúceho volebného obdobia objednalo 25 kusov týchto húfnic. Práve z tejto objednávky išli aj húfnice na Ukrajinu. Nešlo však o dar, ale Kyjev kúpil osem kusov Zuzán 2 za viac ako 40 miliónov eur.

Zverejnené video nieslo popis: „Ukrajinskí vojaci ovládajú Zuzanu 2“. Išlo zrejme o záber z výcviku s týmito samohybnými húfnicami slovenskej výroby.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky