Poľsko kupuje 96 vrtuľníkov Apache

Zdroj foto: US Army
Zdroj foto: US Army

Poľsko pokračuje v obrovských zbrojných nákupoch. Najnovšie objednalo 96 bojových vrtuľníkov AH-64E v najmodernejšej verzii. Stane sa tak druhým najpočetnejším používateľom tohto typu na sveter – hneď po americkej armáde.

Náš severný sused nakupuje stovky juhokórejských tankov a samohybných húfnic a desiatky lietadiel. Významnú časť z nich dodá Soul ešte do konca tohto roka. Varšava tiež kúpila niekoľko stoviek tankov Abrams a prejavila záujem o 500 raketometov HIMARS. Ani to však neznamená koniec nákupnej horúčky.

„Poslali sme do USA požiadavku ohľadom zaobstarania 96 vrtuľníkov AH-64E Apache v najnovšej verzii Guardian pre potreby letectva pozemných síl. Spolu s vrtuľníkmi získame aj transfer technológií,“ uviedol poľský minister obrany Mariusz Blaszczak. Poľskú objednávku a tiež spoluprácu s poľským priemyslom vzápätí potvrdila aj firma Boeing, ktorá tieto helikoptéry vyrába.

Nejde pritom o blesk z jasného neba. Varšava sa o nákup nových helikoptér usiluje dlho. Prekvapením je ale ich počet. Poľsko totiž používa okolo 30 starých bojových vrtuľníkov Mi-24 sovietskej výroby a plánovalo ich nahradiť 32 novými strojmi. Do finále výberového procesu sa napokon dostali dva americký typy – AH-64 Apache a AH-1Z Viper. Poľsko si vybralo ten prvý a v trojnásobnom počte oproti pôvodnému plánu.

Poľsko získa stroje AH-64Ev6 Apache Guardian, čo je najmodernejšia verzia s rozšírenými senzormi, dátovými a komunikačnými systémami. To vrtuľníkom umožňuje lepšie odhaľovať ciele, ale aj spolupracovať s bezpilotnými prostriedkami. Dvojmiestny stroj dosahuje rýchlosť vyše 290 km/h a pod trupom nesie pohyblivý kanón kalibru 30 mm. Na štyroch závesníkoch na bočných pylónoch môže niesť neriadené rakety kalibru 70 mm, protitankové strely Hellfire alebo Spike alebo protilietadlové rakety Stinger.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky