Ukrajinci predvádzajú bleskovú vojnu, Rusi utekajú

Zdroj: natoarmy.sk
Zdroj: natoarmy.sk

Ukrajinci predsa len predviedli ozajstný blitzkrieg, aký tu nebol od roku 1940, kedy sa nemecké tanky prehnali Francúzskom. Nie však v Chersonskej, ale v Charkovskej oblasti. Oslobodili Kupjansk aj Izjum a ženú sa ďalej. Rusi utekajú aj z Lymanu a Lysyčanska a nechávajú za sebou ťažkú výzbroj aj sklady munície a paliva.

Dlho očakávaná ukrajinská ofenzíva sa začala 29. apríla v Chersonskej oblasti. Vo svetle najnovších udalostí sa však javí, že to bola len návnada. Ukrajinci ju tak dlho oznamovali, až tam Rusi presunuli všetky svoje ostávajúce rezervy. Následne Ukrajinci zničili všetky mosty cez Dneper a ruské vojská tam odrezali. Útok, ktorý sa začal 6. septembra pri Balakliji východne od Charkova, môže byť len náhodným využitím toho, že Rusi túto časť frontu oslabili. Vo svetle viacerých faktov sa však javí, že to bol premyslený ťah.

Na Cherson útočia prevažne neskúsené jednotky. Svedčí o tom ich výzbroj tvorená najmä tankami T-72, transportérmi M113 a obrnenými vozidlami MRAP. To všetko je výzbroj, ktorú dostala Ukrajina len nedávno a vyzbrojila ňou novo zostavené jednotky. Naopak, na ofenzívu v Charkovskej oblasti si Ukrajina ušetrila tie najskúsenejšie útvary, ktoré má. Vo veľkom tam tiež využíva špeciálne jednotky, ktoré robia prieskum bojom a čistia cestu pre hlavný voj.

Rusi mali len jednu líniu obrany a aj to riedku. V tyle ju nekryli žiadne rezervy. Výsledkom je, že skolaboval celý front. V noci zo štvrtka na piatok bolo oslobodených 1000 štvorcových kilometrov územia, o ďalších osem hodín to bolo už 1600 štvorcových kilometrov a dnes ráno 2500 štvorcových kilometrov. Je pravdepodobné, že v tomto okamihu je to už viac.

V Kupjansku Rusi vyhodili most cez rieku Oskil, ale južne od mesta jeden nechali a ráno tam Ukrajinci mali 10 km hlboké predmostie, z ktorého postupovali ďalej na Svatove. Po úteku z Izjumu museli Rusi ustúpiť aj z Lymanu, ktorému hrozilo odrezanie od zásobovania a tým pádom obkľúčenie. S tým sa však Ukrajinci neuspokojili. Zaútočili aj pri Lysyčansku a oslobodili niekoľko dedín severne od neho. Tým mu preťali zásobovanie a podľa posledných správ ustupujú Rusi aj odtiaľ.

Kde  a kedy sa táto ukrajinská ofenzíva zastaví, je zatiaľ nemožné povedať. Spomaliť by ju mohlo predĺženie zásobovacích trás, Ukrajinci však ukoristili veľké množstvo ruských skladov munície a paliva, čo patrične využívajú. Rusom sa zatiaľ nepodarilo zostaviť dostatočné jednotky na obranu, rezervy sú vyčerpané. Jediným ohrozením by momentálne mohol byť útok zo severu, kadiaľ prúdia jednotky z Ruska, Ukrajinci si však tento smer poistili a zaútočili aj na Velykyj Burluk, ktorý je ruským logistickým centrom severne od Kupjanska.

A aby toho nebolo málo, podľa zatiaľ nepotvrdených správ obsadili Ukrajinci aj letisko, ktoré leží severozápadne od Donecka a už v roku 2014 bolo dejiskom intenzívnych bojov. Takýto rýchly a rozsiahly postup naposledy svet zažil v máji 1940 pri útoku Nemecka na Belgicko, Holandsko a Francúzsko. Americké vojská v Iraku síce možno postupovali rýchlejšie, ale vtedy mali obrovskú materiálnu, logistickú aj leteckú prevahu. Teraz sme svedkami dvoch viac-menej vyrovnaných armád. Tá ruská je dokonca papierovo silnejšia – no v realite si to územie, ktoré ona dobýjala niekoľko mesiacov, Ukrajinci vzali späť za štyri dni.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky