Ukrajinci na východe rýchlo postupujú

Zdroj foto: ZSU
Zdroj foto: ZSU

Nečakaný ukrajinský útok na východe Ukrajiny postupuje veľmi rýchlo do hĺbky Rusmi okupovaného územia. Ukrajinské jednotky dnes dosiahli okraj mesta Kupjansk a južne od neho preťali dôležitú diaľnicu smerom na Izjum. Rusi evakuujú viacero miest v oblasti.

Útok pri Balakliji sa začal v utorok. Čelné ukrajinské jednotky sa však dobýjaním tohto mesta nezdržiavali a obišli aj ďalšie dediny. Za dva dni tak postúpili o 50 km a dostali sa na dostrel od Kupjanska, čo je dôležitý dopravný uzol pre ruské zásobovanie celého východného frontu. Tieto obkľúčené mestá a dediny následne čistili a obsadzovali ukrajinské jednotky postupujúce v druhom slede. Takto dnes oslobodili aj Balakliju, čo dokazuje vztýčenie žlto modrej vlajky v centre mesta.

Rýchly postup Ukrajincov umožnilo najmä stiahnutie mnohých ruských jednotiek na Chersonský front, kde sa očakávala veľká ofenzíva. Tá na konci augusta aj prišla a za prudkých bojov tam Ukrajinci pomaly postupujú vpred. V Charkovskej oblasti však ostala iba jedna obranná línia, aj to veľmi riedko obsadená. Žiadne rezervy v tyle si tam Rusi nenechali a Ukrajinci toto slabé miesto dokonale využili.

Momentálne sa dostali až ku Kupjansku. Tam sa čelo ukrajinských úderných jednotiek stočilo a postupuje na juh pozdĺž rieky Oskil smerom na Izjum. Aj Kupjansku aj Izjumu hrozí bezprostredný pád, čo by bola pre Rusov tvrdá rana. Úspech ukrajinskej ofenzívy v tejto oblasti závisí od dvoch faktorov – dokedy sa Ukrajincom podarí udržať zásobovanie čelných jednotiek a kedy (a či vôbec) sa Rusom podarí prisunúť posily a zorganizovať obranu.

Ukrajinci zatiaľ oslobodili desiatky obcí a viac ako tisíc štvorcových kilometrov územia. Je to vôbec najrýchlejší posun fronty v tejto vojne od konca marca, kedy utekali ruské jednotky od Kyjeva.

O tom, že situácia je vážna, svedčí vôbec prvé potvrdené nasadenie ruských veľkokapacitných vrtuľníkov Mi-26 na Ukrajine. Ich úlohou je práve urýchlene dopraviť posily do Izjumského kotla. Stroje Mi-26 sa Rusi snažili držať v úzadí od katastrofy v Čečensku, kde bol jeden z nich zostrelený prenosnou raketou a zahynulo pri tom 127 vojakov.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky