Zomrela kráľovná Alžbeta II.

Zdroj foto: Imperial War Museum
Zdroj foto: Imperial War Museum

Vo veku 96 rokov dnes náhle zomrela britská kráľovná Alžbeta II. Bola najdlhšie slúžiacim monarchom v britskej histórii, na tróne bola 70 rokov. Bola tiež prvou príslušníčkou britskej kráľovskej rodiny, ktorá slúžila v ozbrojených silách.

Ešte v utorok prijala novú britskú premiérku Liz Truss. Dnes však kráľovský palác zverejnil správu o náhlom zhoršení zdravotného stavu panovníčky. O tom, že je to vážne, svedčil aj fakt, že do jej letného sídla Balmoral v Škótsku sa okamžite vybrali takmer všetci členovia kráľovskej rodiny. A večer vyšla už len strohá správa o jej úmrtí.

Alžbeta II. bola na tróne 70 rokov, čo je najdlhšie v britskej histórii. Celosvetovo bola druhou najdlhšie vládnucou panovníčkou. Prekonal ju iba Ľudovít XIV., ktorý na prelome 17. a 18. storočia vládol vo Francúzsku 72 rokov. Počas svojej vlády zažila 15 premiérov, ale aj veľké historické zmeny, ako napríklad rozpad britskej koloniálnej ríše alebo vstúpenie Británie do Európskej únie aj vystúpenie z nej.

Medzi jej mnohé prvenstvá patrí aj to, že bola prvou ženou z kráľovskej rodiny, ktorá slúžila v ozbrojených silách. Keď sa začala druhá svetová vojna, mala ešte len 13 rokov. Akonáhle však v roku 1944 dovŕšila vek 18 rokov, trvala na tom, že chce slúžiť v Ženských pomocných pozemných zboroch (Auxilliary Territorial Service – ATS). Išlo o pomocné jednotky britskej armády, v ktorých ženy pôsobili v rôznych funkciách – od kuchárok, cez spojovateľky až po obsluhu protilietadlových svetlometov. Vtedy ešte princeznú Alžbetu prijali v hodnosti podporučíčky a vyškolila sa ako vodička a mechanička nákladných automobilov. Neskôr ju povýšili na kapitánku.

Na vojnové skúsenosti nikdy nezabudla, šoférovanie patrilo k jej koníčkom. Hoci ju ako kráľovnú na verejnosti musel vždy voziť šofér, počas pobytu na vidieckom panstve sa po ňom často preháňala na terénnom aute. A ak sa pokazilo, sama vedela určiť poruchu a opraviť ju. V armáde mala naďalej čestné funkcie – bola čestnou veliteľkou 16 plukov a zborov britskej armády a mnohých iných jednotiek v krajinách Commonwealthu.

V ozbrojených silách slúžil aj jej neskorší manžel, princ Philip. Ten bol počas vojny dôstojníkom britského námorníctva a podieľal sa priamo na bojových akciách v Stredomorí aj v Tichomorí, kde bol jedným zo svedkov japonskej kapitulácie. Manželmi boli 73 rokov až do jeho smrti minulý rok. Mali spolu štyri deti, Ich najstarší syn Charles sa teraz stal kráľom Karolom III.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky