Ukrajinci potvrdili, že na ruské základne na Kryme útočili oni

Zdroj foto: UGC
Zdroj foto: UGC

Ukrajina po niekoľkých týždňoch priznala zodpovednosť za sériu útokov na ruské vojenské základne na Kryme. Potvrdil to veliteľ ukrajinských vojsk Valerij Zalužnyj s tým, že okupovaný polostrov zasiahli ukrajinské rakety.

K vôbec prvému útoku na Krym od začiatku vojny došlo 9. augusta. Leteckou základňou Saki vtedy otriaslo viacero mohutných explózií. Nasledovala séria ďalších útokov na iné ruské základne. Ukrajina sa však k týmto činom nijak nehlásila a jej predstavitelia naznačovali, že za to môže neopatrnosť ruských vojakov a odhodená cigareta.

Generál Zalužnyj teraz pre tlačovú agentúru Ukrinform uviedol, že na ruské ciele na Kryme dopadli ukrajinské rakety – vrátane základne Saki, na ktorej bolo vyradených 10 ruských lietadiel. Tie predtým slúžili na bombardovanie Ukrajiny.

Podľa Zalužného chceli Ukrajinci útokom na Krym dosiahnuť okrem škôd na vojenskej infraštruktúre aj narušenie ruskej vojenskej sebadôvery a pocitu nezraniteľnosti. Saki si ako prvý cieľ vybrali zámerne. Hneď vedľa je totiž letovisko, ktoré navštevovalo veľa ruských turistov. U svojich vlastných civilistov sa totiž Kremeľ snaží vyvolať pocit, že vojna sa ich vôbec netýka. Na plážach pri Saki ju však videli na vlastné oči.

Jedinou nezodpovedanou otázkou tak ostáva to, akými raketami na Krym Ukrajinci útočili. Saki totiž leží mimo dostrel munície, ktorou oficiálne disponujú. Buď dostali americké rakety s dlhším doletom, alebo dokončili vývoj vlastných balistických striel, na ktorých pracovali už pred vojnou.

Každopádne v útokoch na polostrov, ktorý Rusko anektovalo v roku 2014, mienia Kyjev pokračovať. „Predpoveď počasia uvádza, že na Kryme bude veľmi horúco,“ uviedli ukrajinské ozbrojené sily na sociálnej sieti s dodatkom, že okupačné vojská možno prekonajú rekord v diaľkovom plávaní, keď budú utekať cez Čierne more.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky