Ukrajina útočí aj na východe

Zdroj foto: ZSU
Zdroj foto: ZSU

Kým sú všetky oči upreté na Chersonskú oblasť, Ukrajina spustila prekvapujúce protiútoky aj na východe a severe krajiny. Najmä dnešný útok na mesto Balaklija pri Charkove ruskú armádu poriadne zaskočil.

V Chersonskej oblasti ukrajinské vojská už viac ako týždeň pomaly napredujú v troch smeroch útoku. To si vyžiadalo plnú pozornosť ruského velenia, ktoré tam posiela posily. Oslabenie na iných miestach frontovej línie využili Ukrajinci na oslobodenie dediny Ozerne v Doneckej oblasti medzi mestami Slovjansk a Siversk. Táto správa je zásadná z toho dôvodu, že Ozerne leží na severnom brehu rieky Siverskij Donec. Znamená to, že Ukrajinci dokázali úspešne spustiť útok cez vodný tok. Práve na tejto rieke utrpeli Rusi veľké straty v máji, keď sa ju pokúšali prekročiť s pomocou pontónových mostov.

Ešte zásadnejší význam má dnešný útok na Balakliju. Toto mesto malo pred vojnou necelých 30-tisíc obyvateľov. Leží na pol ceste medzi Charkovom a Izjumom. Cez Balakliju vedie železničná trať do Izjumu a jej prerušenie by znamenalo veľké problémy pre ruské zásobovanie. Na dlhšie vzdialenosti totiž ruská armáda vozí takmer všetko po železnici. Navyše za Balaklijou je križovatka troch ciest, ktoré vedú na severovýchod, východ a juhovýchod. To umožňuje pohodlný postup viacerými smermi. Balaklija bola ruskými vojskami silno opevnená a zdá sa, že útok na ňu nečakali. Podľa posledných správ v nej prebiehajú pouličné boje. Jej pád a ďalší postup ukrajinských vojsk môže hroziť odrezaním Izjumu. Prerušenie zásobovacích trás sa javí ako priorita ukrajinských akcií. Uľahčuje to pád ruskej obrany.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky