Ukrajina útočí v Chersonskej oblasti

Zdroj foto: ZSU
Zdroj foto: ZSU

V pondelok 29. augusta nebolo len výročie SNP. U našich východných susedov si pripomínali Deň pamiatky obrancov Ukrajiny. A práve v tento deň začali ukrajinské sily veľkú operáciu v Chersonskej oblasti.

Cherson na juhu Ukrajiny je jediným regionálnym centrom, ktoré sa Rusom podarilo obsadiť. Ich postup ďalej smerom na Mykolajiv sa však podarilo zastaviť. Samotný Cherson, ktorý je dôležitým prístavom a pozemnou vstupnou bránou na polostrov Krym, však naďalej okupujú Rusi.

Po dodaní moderných húfnic kalibru 155 mm a najmä raketometov HIMARS čelili ruské jednotky v okolí Chersonu intenzívnemu ostreľovaniu. To sa v noci z nedele na pondelok ešte zintenzívnilo. Zasiahnuté boli desiatky muničných skladov, veliteľských stanovíšť aj frontových cieľov. Vôbec prvýkrát boli raketomety HIMARS použité proti cieľom v prvej línii, doteraz sa zameriavali na dôležité body hlboko v tyle. Opätovne zasiahnuté boli aj všetky mosty cez rieku Dneper, ktoré musela ruská okupačná správa uzavrieť.

Ukrajina o postupe svojich vojakov z taktických dôvodov neinformuje. Ruská strana tvrdí, že všetky útoky odrazila. To ale tvrdila napríklad aj niekoľko týždňov pred útekom z Hadieho ostrova. Podľa kusých informácií v pondelok ukrajinskí vojaci zaútočili najmenej na piatich miestach pozdĺž celej frontovej línie v Chersonskej oblasti. Útok podnikli s podporou delostrelectva, letectva i obrnenej techniky  a najmenej na troch miestach prerazili ruské línie a oslobodili niekoľko dedín.

V utorok pokračovalo ostreľovanie Chersonu, nad ktorým stúpali stĺpy dymu. Na jeho predmestí sa ozývala intenzívna streľba z ručných zbraní. Podľa nepotvrdených informácií išlo o boj s ukrajinskými prieskumnými jednotkami, ktoré začali prenikať do mesta. Ofenzívu nezmienil ani prezident Volodymyr Zelenskyj, no vyhlásil, že Ukrajina oslobodí všetky svoje územia a ruským vojakom poradil, že ak chcú žiť, mali by ujsť.

Touto radou sa už zjavne riadia kolaboranti a členovia okupačnej správy dosadení Ruskom. Napríklad zástupca guvernéra Kirill Stremousov sa vo videách na sociálnej sieti snaží upokojovať situáciu a tvrdí, že v Chersone sa nič nedeje. No ukázalo sa, že tieto videá nakrúca v hoteli v ruskom meste Voronež, ktoré leží 740 km od Chersonu a 200 km od ukrajinských hraníc.

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi