Bez hrdinov SNP by nebola naša budúcnosť

Zdroj foto: MO SR / Ivan Kelemet
Zdroj foto: MO SR / Ivan Kelemet

Predstavitelia rezortu obrany na čele s ministrom obrany SR Jaroslavom Naďom, štátnym tajomníkom Marianom Majerom a náčelníkom Generálneho štábu OS SR gen. Danielom Zmekom si dnes v Banskej Bystrici spolu s najvyššími slovenskými ústavnými činiteľmi pripomenuli 78. výročie vypuknutia Slovenského národného povstania.

„Veľkosťou činov hrdinov, ktorí sa postavili v Slovenskom národnom povstaní všetkým formám a prejavom nacizmu a fašizmu, si Slovensko vybojovalo miesto medzi pokrokovými demokratickými silami protihitlerovskej koalície. Patrí im za to veľká úcta a vďaka, pretože bez ich hrdinstva, nesmiernych obetí a strádania by nebola naša budúcnosť,“ uviedol minister Naď. Pripomenul, že ich boj by nebol možný bez politickej, vojenskej a materiálnej pomoci Spojencov. „Preto je aj našou morálnou a ľudskou povinnosťou pomáhať dnes rovnako ukrajinskému ľudu chrániacemu svoju územnú celistvosť, zvrchovanosť a nezávislosť pred ruským agresorom,“ zdôraznil Naď.

„Nesmieme zabudnúť na povstalcov bojujúcich v SNP, ich osobnú obetu, statočnosť, obetu ich rodín a celého národa. Spomínajme s pietou na SNP, povstalcov, ktorí padli v bojoch, na obete represálií. Spomínajme aj na povstalcov, ktorí už nie sú medzi nami a vážme si žijúcich, tu dnes prítomných, priamych účastníkov povstania,“ uviedol riaditeľ Múzea SNP Marian Uhrin.

V Banskej Bystrici sídlilo veliteľstvo 1. čs. armády na Slovensku. Cieľom Povstania malo byť umožnenie príchodu sovietskej armády cez Karpaty na naše územie. To sa pre rýchlu reakciu nemeckých vojsk nepodarilo. Boje trvali takmer dva mesiace až do 28. októbra, kedy povstalecké velenie vydalo rozkaz k prechodu na partizánsky spôsob boja. K úplnému zničeniu a kapitulácii povstaleckých vojsk tak nikdy nedošlo a boj pokračoval v horách až do úplného oslobodenia Slovenska.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky