Časti lietadiel L-39NG sa budú vyrábať na Slovensku

Zdroj foto: natoarmy.sk
Zdroj foto: natoarmy.sk

Štátna akciová spoločnosť Letecké opravovne Trenčín (LOTN) a Aero Vodochody Aerospace, a.s. podpísali Zmluvu o strategickej spolupráci. Stalo sa tak v sobotu za účasti ministra obrany SR Jaroslava Naďa a ministerky obrany ČR Jany Černochovej na základni Malacky – Kuchyňa počas Medzinárodných leteckých dní – SIAF 2022.

Firmy sa dohodli na spolupráci na výrobe konštrukčných celkov pre lietadlo L-39 NG, ako aj integrovanej logistickej podpore, údržbe a modernizačných procesoch pre lietadlá L-39 a L-39 NG. Konkrétne by sa na Slovensku mali pre L-39NG vyrábať špičky trupu, brzdiace štíty, zadné časti trupu a prídavné palivové nádrže.

Aero Vodochody vlani spustili sériovú výrobu L-39NG, od ktorých si firma sľubuje, že nahradia cvičné prúdové stroje L-39 Albatros používané letectvami mnohých krajín vrátane Slovenska. Momentálne je produkcia nastavená na 12 lietadiel ročne, no od roku 2024 ju chce výrobca zvýšiť na 17 kusov ročne. Neskôr by chcela firma výrobu zvýšiť až na 24 strojov ročne.

To si vyžiada dve paralelné výrobné linky. Aero Vodochody zvažujú, že by druhú linku čiastočne realizovali v Trenčíne. To by podľa prezidenta a výkonného riaditeľa firmy Viktora Sotonu znamenalo návrat československého priemyslu, aký tu bol pred desiatkami rokov.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky