Na základni Kuchyňa podpísali dve dôležité dohody

Zdroj foto: AlfvanBeem
Zdroj foto: AlfvanBeem

Slovensko a Česko budú spoločne postupovať pri obstarávaní pásových bojových vozidiel CV90. Príslušnú deklaráciu v sobotou v priestoroch Leteckej základne Malacky-Kuchyňa podpísali minister obrany SR Jaroslav Naď a česká ministerka obrany Jana Černochová.

Obe krajiny si už CV90 vybrali. Na Slovensku prebehlo príslušné konanie, v Česku sa rozhodli ísť cestou priameho výberu. Ďalší spoločný postup by mal priniesť finančnú i časovú úsporu. Výhodou bude aj to, že českí a slovenskí vojaci budú mať rovnakú techniku, na ktorej budú môcť cvičiť a byť spoločne nasadzovaní.

„Teší ma, že sme podpísali túto zmluvu, ktorá je výhodná tak pre nás, ako aj pre českú stranu, a navyše do nej budú zapojené aj naše fabriky, ktoré na nej tiež budú participovať,“ povedal po podpise zmluvy slovenský minister obrany Jaroslav Naď.

„Podpis tejto unikátnej dohody je ukážkou vzorovej spolupráce susedských štátov. České a slovenské firmy by sa mali podieľať asi 40 percentami na výrobe prípadne na oprave spomínanej techniky. Dnes sme podpísali dve vážne dohody, ktoré naše štáty a národy ešte viac zblížili,“ skonštatovala česká ministerka obrany Jana Černochová.

Tou druhou dohodou je deklarácia o ochrane slovenského vzdušného priestoru, ktorú okrem Naďa a Černochovej podpísal aj poľský minister obrany Mariusz Blaszczak. Od 1. septembra budú totiž naše nebo chrániť poľské stíhačky F-16 a české JAS-39 Gripen.

„Je to veľký moment, keď sme preukázali, aké silné je nielen naše spojenectvo v rámci NATO a EÚ, ale aj bratstvo medzi všetkými tromi krajinami,“ povedal slovenský minister obrany Jaroslav Naď, ktorý sa zároveň poďakoval obom ministrom obrany aj v mene vlády a občanov Slovenska. Českí a poľskí letci sa budú starať o náš vzdušný priestor až do momentu, keď Slovensko v roku 2024 dostane vlastné stíhačky F-16.

„Všetky tri naše krajiny do určite miery spája nielen závislosť na sovietskej technike, a teraz, po vypuknutí vojny na Ukrajine, aj veľmi rýchle prezbrojovanie našich armád,“ uviedla česká ministerka obrany Jana Černochová . Ako dodala, Česko má leteckú základňu v Čáslavi, a o potrebe vyslania stíhačky nad Slovensko bude rozhodovať veliteľstvo podľa toho, ktorá lokalita bude bližšie, teda či budú vyslané lietadlá z Česka alebo z Poľska.

„Veľmi sa teším, že sme podpísali spoločnú deklaráciu o obrane vzdušného priestoru nad Slovenskom. Je to veľmi dôležitý argument, ktorý ukazuje, že všetky tri krajiny spolupracujeme navzájom veľmi úzko, a že spolu zdieľame hrozby, ktoré sa dejú v našej časti Európy,“ povedal na krátkom tlačovom brífingu poľský minister obrany Mariusz Blaszczak. „Táto spolupráca slúži na posilnenie bezpečnosti našich krajín a rozvoj v nich. Spolu sme silnejší,“ dodal poľský minister obrany.

Od nedele 28. augusta budú naše stíhačky MIG-29 oficiálne uzemnené a podľa Jaroslava Naďa sa bude rozhodovať o tom, aký bude ich ďalší osud. Podľa jeho slov je možné, že budú odpredané na Ukrajinu za 300 miliónov eur, a za takto získané prostriedky by sme mohli kúpiť ďalšiu modernejšiu techniku, ktorú naša armáda potrebuje.

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi