Slovensko vymení BVP za tanky Leopard 2

Zdroj foto: MO SR
Zdroj foto: MO SR

Slovensko podporí Ukrajinu v boji proti ruskej agresii 30 vozidlami BVP-1 zo svojich mobilizačných zásob. Ako kompenzáciu dostaneme 15 nemeckých tankov Leopard 2 A4. Oznámil to minister obrany SR Jaroslav Naď a štátny tajomník MO SR Marian Majer po rokovaní s nemeckým štátnym tajomníkom  Benediktom Zimmerom.

Oficiálne to na úrovni štátnych tajomníkov potvrdili aj podpisom vyhlásenia o zámere.. Táto dohoda zabezpečí, že SR bude môcť odovzdať Ukrajine 30 kusov BVP-1 výmenou za 15 kusov tankov Leopard 2 A4, ktoré budú upravené nemeckým obranným priemyslom do plnohodnotného stavu. V rámci tejto dodávky dostaneme tiež muníciu, náhradné diely a komplexný výcvik. Bojové vozidlá pechoty, ktoré odovzdáme Ukrajine, nie sú priamo v štruktúre OS SR, ale v zálohách, kde boli určené na mobilizačné potreby,“ uviedol minister Naď.

Prijatie tankov Leopard zároveň Slovensku pomôže vytvoriť plnohodnotný tankový prápor pre potreby ťažkej mechanizovanej brigády v súlade s požiadavkami NATO. Táto technika preto výrazným spôsobom posilní bojaschopnosť ťažkej mechanizovanej brigády a tým aj obranyschopnosť Slovenska. Okrem toho vytvorí pôdu pre nové oblasti spolupráce medzi Slovenskom a Nemeckom.„Naša bilaterálna spolupráca je už dnes v rôznych oblastiach excelentná,“ zhodnotil minister. Nemeckým partnerom vyjadril vďaku za rozmiestnenie systému protivzdušnej obrany Patriot, či participáciu nemeckých vojakov v rámci mnohonárodnej bojovej skupiny NATO na Slovensku.

Kvalitu spolupráce ocenil aj nemecký štátny tajomník Benedikt Zimmer. „Ide o veľmi dôležitý deň, a to nielen z pohľadu ešte užšej spolupráce, ktorá presahuje tému kompenzácie techniky. Táto spolupráca je veľmi dobrá a teším sa, že dnešnou dohodou môžeme skutočne povedať, že bude ešte rozsiahlejšia,“ uviedol. Zároveň poďakoval Slovensku za intenzívnu pomoc Ukrajine už od začiatku jej obrany voči ruskej agresii.

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi