Prehliadka zničenej ruskej techniky na ukrajinský sviatok

Zdroj foto: ZSU
Zdroj foto: ZSU

Ukrajinu čakajú dva sviatky za sebou. Zajtra je Deň štátnej zástavy a v stredu Deň nezávislosti. Obyčajne sa s nimi spájajú masové podujatia. Tento rok však prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval ľudí, aby sa nezhromažďovali pre obavy z ruských útokov.

Deň štátnej zástavy oslavuje Ukrajina vždy 23. augusta od roku 2004. Deň nezávislosti 24. augusta zas pripomína vyhlásenie samostatnosti Ukrajiny v roku 1991. Je to jeden z najvýznamnejších sviatkov u našich východných susedov a obyčajne sa s ním spája vojenská prehliadka v centre Kyjeva.

Aj tento rok je na hlavnej ulici Chreščatyk prehliadka, ale iná. Nainštalovali na nej desiatky vrakov ruskej techniky zničenej pri invázii. Ukrajinci sa tým otvorene vysmievajú Rusom, ktorí sa podľa nich chystali na veľkú víťaznú prehliadku v Kyjeve už pár dní po začiatku vojny. V zlikvidovaných ruských kolónach sa našli dokonca autá s nákladom slávnostných prehliadkových uniforiem. „Nevyšlo im to, tak teraz spravíme prehliadku ruskej techniky za nich,“ smejú sa Ukrajinci.

Inak sa však veľké podujatia konať nebudú. Panujú obavy, že Rusi na tento dôležitý ukrajinský sviatok chystajú opäť ďalšie útoky. Podľa informácií ukrajinských ozbrojených síl zhromažďujú Rusi opäť viac rakiet. Tie pri tom v poslednom mesiaci používali len obmedzene, pretože im dochádzajú zásoby.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky