Chystá sa provokácia v Záporožskej jadrovej elektrárni?

Zdroj foto: Russian Defense Ministry Press Service
Zdroj foto: Russian Defense Ministry Press Service

Na návštevu Ľvova dnes prišli generálny tajomník OSN António Guterres a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Hlavným cieľom ich misie je pokúsiť sa vyriešiť krízovú situáciu v ukrajinskej Záporožskej jadrovej elektrárni, ktorú okupujú ruské vojská. Ukrajina aj Rusko sa dnes navzájom obvinili, že v elektrárni chystajú vážnu provokáciu.

Rusko okupuje najväčšiu jadrovú elektráreň v Európe od marca. Rozmiestnilo v nej 500 vojakov a ťažkú techniku. Kyjev ich obviňuje, že areál využívajú na ostreľovanie ukrajinského územia. Moskva tvrdí, že jej vojaci sú tam na ochranu elektrárne.

Generálporučík Igor Kirillov, ktorý velí ruským jednotkám na boj proti chemickým, biologickým a rádioaktívnym zbraniam, dnes vyhlásil, že Ukrajina chystá v piatok provokáciu v podobe „priemyselnej katastrofy“ v elektrárni. Rádioaktívny mrak podľa neho následne zasiahne Poľsko, Nemecko a Slovensko.

Ukrajinská spravodajská služba, naopak, vyhlásila, že provokáciu chystajú Rusi a chcú z nej obviniť Kyjev. V elektrárni chcú vykonať teroristický útok. Dôkazom má byť aj to, že pracovníci ruskej štátnej spoločnosti Rosatom Záporožskú elektráreň náhle opustili. Ostali v nej len ukrajinskí zamestnanci, ktorí sa sťažujú napríklad na to, že musia pracovať pod hlavňami zbraní ruských vojakov.

António Guterres vyjadril z tejto situácie vážne obavy. Areál elektrárne musí byť podľa neho demilitarizovaný. „Akékoľvek poškodenie Záporožskej elektrárne by bolo samovraždou,“ vyhlásil šéf OSN. Aj turecký prezident Erdogan zdôraznil, že svet nepotrebuje ďalší Černobyľ. Turecko v poslednom čase sprostredkovalo viaceré rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom a chce na to nadviazať. Erdogan povedal, že hovoril s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským o možnej výmene zajatcov a prípadnom neskoršom stretnutí s Putinom.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky