Okupovaný Krym opäť terčom útokov

Zdroj foto: ZSU
Zdroj foto: ZSU

Týždeň po zničení odstavnej plochy s lietadlami na leteckej základni Saki došlo na okupovanom polostrove Krym k sérii ďalších explózií. Tie tentoraz otriasli rovno tromi miestami.

Výbuchy najprv v utorok ráno zničili muničný sklad v obci Majske v oblasti Džankoj. Podľa Rusmi dosadeného šéfa miestnej samosprávy Sergeja Aksionova nedošlo k žiadnym závažným škodám. To, mimochodom, tvrdili Rusi aj pred týždňom, kým satelitné snímky neukázali rozsiahlu devastáciu na letisku v Saki.

Následne došlo k výbuchu dôležitej transformačnej stanice, ktorá dodávala prúd železničným dráham. V dôsledku toho bolo prerušené vlakové spojenie Krymu s juhom Ukrajiny. Okupanti využívajú železnice na dopravu munície a posíl, takže výpadok je pre nich citeľný.

Citeľný je pre nich aj zásah leteckej základne Gvardejskoje neďaleko Simferopolu. Tá je domovom zmiešanej leteckej jednotky s 12 bombardérmi Su-24 a 12 bitevnými lietadlami Su-25. Nie je známe, aké škody séria výbuchov na letisku spôsobila, no niektoré ukrajinské zdroje uvádzajú, že boli zasiahnuté vrtuľníky, ktoré odtiaľ tiež operujú.

Opäť nie je známe, čo presne výbuchy spôsobilo. Ukrajina sa k nim nepriznáva. Iba prezidentský poradca Mychajlo Podoľak sa vyjadril, že takto vyzerá „demilitarizácia v praxi“. Zaujímavá je však zmena ruskej rétoriky. Pred týždňom po výbuchoch v Saki tvrdili, že s tým Ukrajinci nič nemajú a išlo o „nehodu z nedbanlivosti“. Teraz rovno zo všetkých troch výbuchov obvinili „ukrajinských sabotérov“. Ako presne však sabotáže mali byť vykonané, nezverejnili. Iba v jednom prípade prebehla médiami informácia, že na útok bol použitý dron naložený výbušninami.

Masový exodus ruských civilistov z Krymu zrejme ukázal aj ruskému vedeniu, že nemá zmysel zapierať a predstierať, že polostrov je bezpečný. Namiesto toho začali Rusi posilňovať obranu Kerčského mosta, ktorý spája Krym s Ruskom a mohol by sa stať ďalším strategickým cieľom. Dnes tiež stiahli svoje lietadlá a vrtuľníky z letísk na okupovanom Kryme ďalej do bezpečia.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky