Česko kúpi izraelské drony

Zdroj foto: USAF
Zdroj foto: USAF

Vojna na Ukrajine ukazuje význam dronov na modernom bojisku. Nejde pritom len o bojové bezpilotné prostriedky. Zrejme ešte dôležitejšia je ich úloha pri zisťovaní cieľov a navádzaní presnej delostreleckej paľby. Ideálna je potom kombinácia bojových aj prieskumných schopností.

Zaradiť drony do výzbroje sa najnovšie rozhodlo aj susedné Česko. Chce kúpiť tri kusy ozbrojených dronov v maximálnej cene 1,5 miliardy českých korún. Neprebehlo však výberové konanie, ale iba tzv. marketingový prieskum. Voľba padla na izraelský typ Heron. A to sa stalo terčom kritiky zo strany odborníkov.

IAI Heron je totiž pomerne starý typ, prvýkrát letel už v roku 1994. Viacerí zahraniční používatelia už chystajú jeho vyradenie a náhradu modernejšími dronmi. Vo svete Herony slúžia bez výzbroje, pričom to je jedna z českých požiadaviek. Izrael len nedávno priznal, že Herony používa nielen na prieskum, ale aj na bojové misie.

Nemecko síce nedávno tiež objednalo izraelské ozbrojené drony, ale v jeho prípade ide o Heron TP, čo je úplne iný typ s väčšími rozmermi aj výkonmi. Pre české potreby by bol zbytočne predimenzovaný.

„Prostriedok typu Heron alebo jeho modifikácie spĺňajú podľa informácií výrobcu všetky kritériá vrátane konfigurácie senzorov a zbraňových systémov, ktoré armáda požaduje, vrátane prípadného nasadenia v zahraničných operáciách,“ reagovala na kritiku hovorkyňa Generálneho štábu Armády Českej republiky Vlastimila Cyprisová. Konkrétne podmienky a technické parametre budú ešte predmetom rokovaní medzi českým ministerstvom obrany a izraelskou stranou. Českí odborníci preto dúfajú, že si rezort obrany nechá nakonfigurovať do Heronov tie najmodernejšie prístroje.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky