Česko kúpi izraelské drony

Zdroj foto: USAF
Zdroj foto: USAF

Vojna na Ukrajine ukazuje význam dronov na modernom bojisku. Nejde pritom len o bojové bezpilotné prostriedky. Zrejme ešte dôležitejšia je ich úloha pri zisťovaní cieľov a navádzaní presnej delostreleckej paľby. Ideálna je potom kombinácia bojových aj prieskumných schopností.

Zaradiť drony do výzbroje sa najnovšie rozhodlo aj susedné Česko. Chce kúpiť tri kusy ozbrojených dronov v maximálnej cene 1,5 miliardy českých korún. Neprebehlo však výberové konanie, ale iba tzv. marketingový prieskum. Voľba padla na izraelský typ Heron. A to sa stalo terčom kritiky zo strany odborníkov.

IAI Heron je totiž pomerne starý typ, prvýkrát letel už v roku 1994. Viacerí zahraniční používatelia už chystajú jeho vyradenie a náhradu modernejšími dronmi. Vo svete Herony slúžia bez výzbroje, pričom to je jedna z českých požiadaviek. Izrael len nedávno priznal, že Herony používa nielen na prieskum, ale aj na bojové misie.

Nemecko síce nedávno tiež objednalo izraelské ozbrojené drony, ale v jeho prípade ide o Heron TP, čo je úplne iný typ s väčšími rozmermi aj výkonmi. Pre české potreby by bol zbytočne predimenzovaný.

„Prostriedok typu Heron alebo jeho modifikácie spĺňajú podľa informácií výrobcu všetky kritériá vrátane konfigurácie senzorov a zbraňových systémov, ktoré armáda požaduje, vrátane prípadného nasadenia v zahraničných operáciách,“ reagovala na kritiku hovorkyňa Generálneho štábu Armády Českej republiky Vlastimila Cyprisová. Konkrétne podmienky a technické parametre budú ešte predmetom rokovaní medzi českým ministerstvom obrany a izraelskou stranou. Českí odborníci preto dúfajú, že si rezort obrany nechá nakonfigurovať do Heronov tie najmodernejšie prístroje.

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi