Estónsko a Fínsko prepoja svoje protilodné systémy

Zdroj foto: MKFI
Zdroj foto: MKFI

Estónsky minister obrany Hanno Pevkur uviedol, že jeho krajina prepojí svoj systém pobrežnej raketovej obrany s fínskym. V prípade konfliktu to umožní uzavrieť vstup ruským lodiam do Fínskeho zálivu.

Estónsko na jeseň kúpi izraelské rakety Blue Spear, ktoré majú dosah 290 km. Fínsko zas má vo výzbroji švédske rakety RBS 15 vo verzii MTO 85M Kotka s dosahom viac ako 100 km. Používa ich na raketových člnoch triedy Hamina a Rauma, ale aj v pozemnej verzii, kde sú ich nosičmi vozidlá Sisu SK242.

Kombinovaný dosah rakiet oboch štátov vysoko prekračuje šírku Fínskeho zálivu, ktorý má maximálne 120 km a na najužšom mieste iba 45 km. Obe krajiny svoje systémy vzájomne integrujú a budú si vymieňať všetky informácie o pohybe lodí. Ak vyvstane takáto potreba, dokážu uzavrieť Fínsky záliv pre lode ruskej Baltskej flotily.

Estónsky minister rokoval v Helsinkách so svojím fínskym kolegom Antti Kaikkonenom aj o spolupráci pri ochrane vzdušného priestoru. Estónsko nemá žiadne vlastné stíhačky, no fínske lietadlá môžu byť nad Estónskom za pár minút. Momentálne fínsko používa stíhačky F-18, no objednalo najnovšie americké stroje F-35.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky