Nemeckí vojaci zvyšujú obranyschopnosť Slovenska

Zdroj foto: US Army
Zdroj foto: US Army

Štátna tajomníčka nemeckého ministerstva obrany Siemtje Möller počas pracovnej cesty na Slovensko navštívila aj nemeckých vojakov pôsobiacich v rámci mnohonárodnej bojovej skupiny NATO. V priestoroch Centra výcviku Lešť sa dnes stretla aj so štátnym tajomníkom MO SR Marianom Majerom.

„V aktuálnej bezpečnostnej situácii sa potvrdzuje pevná väzba a sila aliančného spojenectva, či už pri spoločnom posilňovaní východnej hranice Aliancie, ale tiež prostredníctvom jednoty rozhodnutí a podpory Ukrajiny. Dôkazom toho sú aj spojeneckí vojaci na Slovensku, ktorí zvyšujú obranyschopnosť našej krajiny, vzájomnú súčinnosť a v konečnom dôsledku aj dôležitý efekt odstrašenia,“ uviedol Marian Majer, ktorý zároveň vyzdvihol vysokú úroveň a rozsah slovensko-nemeckej bilaterálnej spolupráce. „V oblasti obrany a bezpečnosti je pre nás Nemecko dôležitým spojencom a jeho pomoc pri zabezpečovaní našej obrany si veľmi vážime,“ dodal.

Štátni tajomníci nemeckého a slovenského rezortu obrany si spoločne prezreli priestory, v ktorých jednotky NATO pôsobia. M. Majer počas toho informoval S. Möller aj o napredovaní v procesoch súvisiacich s poskytovaním hostiteľskej podpory vrátane vybudovania kontajnerového mestečka v Centre výcviku Lešť.

Na Slovensku aktuálne pôsobí viac ako 470 nemeckých vojakov a spolu s nimi tiež dva systémy protivzdušnej a protiraketovej ochrany Patriot vo verzii PAC3. Nemecké ozbrojené sily pritom súčasne pôsobia v pozemnom aj protivzdušnom komponente mnohonárodnej bojovej skupiny – do pozemného komponentu prispievajú mechanizovanou rotou na vozidlách typu Boxer, protivzdušnému komponentu velí nemecký plukovník.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky