Ukrajinci už majú aj rakety proti radarom

Zdroj foto: DVIC
Zdroj foto: DVIC

Minulý týždeň sa náhle skokovo zvýšil počet zničených ruských prostriedkov protivzdušnej obrany. Za jeden deň Ukrajinci ohlásili zlikvidovanie štyroch systémov S-300 a jedného systému Pancir. Vysvetlenie prišlo vzápätí.

Počas víkendu Rusi ukázali úlomky rakety, ktorá dopadla na nimi okupované územie. Podľa výrobných údajov, ktoré na nej boli napísané, išlo o strelu AGM-88 HARM. Tá sa v USA vyrába od roku 1985 a preslávila sa v prvej vojne s Irakom v roku 1991. Používa sa dodnes, hoci vo výrazne modernizovaných verziách.

Výhodou strely je, že sama dokáže detegovať, zaútočiť a zničiť zdroj radarového vysielania. K cieľu letí vysokou rýchlosť až 2 Machy a jej dosah je až 150 km. Strela funguje v režime vysokej automatizácie, posádka lietadla musí do celého procesu zasahovať len minimálne. Americké letectvo používa spolu so strelami HARM aj špeciálny zameriavací kontajner HTS, ktorý zvyšuje ich účinnosť.

Po tom, čo Rusi ukázali úlomky rakety, vyvolali divoké špekulácie o tom, ako Ukrajinci tieto strely používajú. Špekulovalo sa, že vyvinuli nejaké pozemné odpaľovacie zariadenie, o ktorom sa v USA kedysi uvažovalo, no nikdy sa táto myšlienka nezrealizovala. V pondelok však vyšla americká strana s pravdou von. Potvrdila, že Ukrajine rakety HARM dodali a že ich odpaľujú z ukrajinských lietadiel. Je teda pravdepodobné, že im dodali aj zameriavacie kontajnery HTS a že ukrajinské lietadlá Su-27 a MiG-29 prešli miernymi úpravami elektroniky.

Dodaná verzia rakety je AGM-88D, ktorá nepatrí k najnovším, západné letectvá už používajú rakety AGM-88E a chystajú verzie F a G. Tá druhá menovaná má napríklad dvojnásobný dosah aj rýchlosť, čiže 300 km a 4 Machy. Verzia D, ktorú dostala Ukrajina, však má navádzanie kombinované s GPS. Akonáhle zameria vyžarovanie nepriateľského radaru, prevedie si údaje cieľa na GPS súradnice. Obsluhe radaru potom nepomôže ani to, keď ho zas rýchlo vypne.

HARM v ukrajinskej výzbroji je vážnou ranou pre ruskú protivzdušnú obranu, ktorá operovala tesne za frontovou líniou a výrazne tak limitovala aktivity ukrajinského letectva. Navyše ešte viac obmedzí možnosti ruskej PVO zasahovať proti strelám z raketometov HIMARS. Stačí, že zároveň s nimi vystrelia Ukrajinci aj rakety HARM. Rusi tak nielen že nedokážu zastaviť rakety HIMARS, ale prídu aj o systémy PVO, ktoré sa o to pokúsia.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky