Rusi zamínovali jadrovú elektráreň

Zdroj foto: Russian Defense Ministry Press Service
Zdroj foto: Russian Defense Ministry Press Service

Hrozí ďalší Černobyľ? Záporožská jadrová elektráreň už niekoľko dní čelí ostreľovaniu, z ktorého sa navzájom obviňujú Rusko aj Ukrajina. Podľa najnovších správ ju dokonca ruskí vojaci aj zamínovali.

Ruskí vojaci obsadili elektráreň v marci. Už vtedy pri útoku na ňu strieľali na budovy. Niekoľko mesiacov bol v elektrárni pokoj, hoci ukrajinské jednotky držia druhý breh Dnepra. Problémy sa objavili až minulý mesiac a vystupňovali sa v uplynulom týždni. Podľa Kyjeva zasiahli Rusi opakovane elektráreň svojimi raketami a obviňujú z toho ukrajinské vojská. Naopak, ukrajinská strana zverejnila zábery ruských vojakov, ktorí medzi budovami elektrárne ukrývajú vojenskú techniku, lebo vedia, že tam na nich útočiť nebudú.

Pred hroziacou katastrofou varoval šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi, ktorý sa zároveň posťažoval, že napriek opakovaným žiadostiam tam Rusi odmietajú pustiť jeho ľudí na inšpekciu. Na to, aby tam pracovníkov MAAE pustili, vyzval dnes aj generálny tajomník OSN António Guterres.

Rusko však má zjavne iné plány. Veliteľ ruskej posádky Valerij Vasiljev sa nechal počuť, že to bude „buď ruská zem, alebo spálená zem“. Svojim vojakom mal povedať toto: „Zamínovali sme všetky dôležité zariadenia Záporožskej jadrovej elektrárne. A neskrývame to pred nepriateľom. Varovali sme ich. Nepriateľ vie, že zariadenie bude vuď ruské, alebo žiadne. Musíte byť pripravení na následky tohto kroku. Vy, bojovníci, osloboditelia, musíte chápať, že nemáme žiadnu inú možnosť. A keď príde i na ten najťažší rozkaz, musíme ho splniť so cťou“.

Ukrajinskí predstavitelia vyzvali svetové spoločenstvo, aby vytvorilo na území jadrovej elektrárne demilitarizovanú zónu, v ktorej budú prítomné len medzinárodné mierové sily.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky