Vývoz obilia z Ukrajiny sa rozbieha

Zdroj foto: Ukrainian Infrastucture Ministry Press Office
Zdroj foto: Ukrainian Infrastucture Ministry Press Office

Zdá sa, že aspoň jedna z dohôd uzavretých za päť a pol mesiaca od začiatku vojny na Ukrajine. Z čiernomorských prístavov začínajú vyrážať lode s ukrajinským obilím.

Na Ukrajine sú milióny ton obilia, na ktoré čaká celý svet. Prvá loď od februára však vyrazila na cestu až minulý týždeň. Plavidlo Razoni vezie 27 000 ton kukurice. Medzinárodný inšpekčný tím skontroloval jej náklad a potom mohla odplávať do cieľového prístavu v Libanone. Ide o súčasť dohody, ktorú sa podarilo uzavrieť vďaka OSN a Turecku.

Z Odesy a Černomorska dnes vyplávali ďalšie štyri lode. Rusko v spomínanej dohode súhlasilo, že na ne nebude strieľať a Ukrajinci ich zas prevedú cez mínové polia. Následne zamieria do Bosporskej úžiny. V tureckých vodách ich skontroluje inšpekcia a potom dve z nich zakotvia v Turecku, ďalšia zamieri do Talianska a štvrtá do Číny. Zároveň dnes ďalšia prázdna loď do Černomorska dorazila, aby vyzdvihla náklad obilnín.

Ide o pomerne komplexnú dohodu s účasťou viacerých strán, no zatiaľ sa zdá, že funguje. Jej platnosť je predbežne dohodnutá na 120 dní. Ak budú všetky strany súhlasiť, môže sa potom predĺžiť. Na vývoz čaká 20 miliónov ton ukrajinského obilia a Kyjev tvrdí, že ak bude dohoda fungovať aj ďalej, dokáže vyviezť tri milióny ton mesačne. To by vo svete pomohlo zmierniť potravinovú krízu a Ukrajina by zároveň získala peniaze, ktoré veľmi potrebuje. Najväčším odberateľmi ukrajinskej pšenice sú Egypt a Indonézia s viac ako 3 miliónmi ton ročne každý. Nasleduje Bangladéš s 2,3 miliónmi ton.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky