Vodca al-Káidy je mŕtvy!

Zdroj foto: FBI
Zdroj foto: FBI

Ajmán al-Zavahrí bol pravou rukou Usámu bin Ládina. Po tom, čo Ládina zabili v roku 2011 v Pakistane, prebral po ňom Zavahrí vedenie teroristickej organizácie al-Káida. Teraz v Afganistane zabili rakety z amerického dronu aj jeho.

Zavahrí vypracoval plán útokov z 11. septembra 2001 a mal na svedomí aj celý rad ďalších teroristických činov. Američania na jeho hlavu vypísali odmenu 25 miliónov dolárov. Prezident USA v pondelok večer oznámil jeho smrť. „Spravodlivosti bolo učinené zadosť. Vyslali sme jasný signál, že nezáleží na tom, ako dlho to trvá a kde sa ukrývate, ak predstavujete hrozbu pre náš ľud, USA vás nájdu a zničia,“ vyhlásil Joe Biden.

Zavahrí bol pôvodom Egypťan. Na jar tohto roku prišiel do Kábulu a usadil sa v dome v centre mesta. Podľa amerických špiónov odvtedy z domu nevyšiel, zrejme preto, aby sa neprezradil. Budova však bola neustále sledovaná a CIA zistila, že tam býva aj s manželkou, dcérou a vnúčatami. Všimli si tiež, že pravidelne vychádza na balkón domu a trávi tam dlhší čas. Tento jeho zvyk využili pri plánovaní misie.

Keďže dom je v husto obývanej štvrti a v dome sa nachádzala aj jeho rodina, nechceli Američania riskovať vedľajšie škody. Na útok preto použili špeciálne upravené rakety R9X Hellfire. Tie nenesú žiadnu výbušninu, ale pred nárazom sa z nich vysunie šesť čepelí, ktoré svoju obeť rozsekajú. Keď v nedeľu skoro ráno vyšiel Zavahrí opäť na balkón, vypustil proti nemu dron MQ-9 Reaper dve takéto rakety. Výsledkom bola smrť teroristického vodcu, ale nikomu ďalšiemu v dome sa nič nestalo.

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi