Ukrajina dostala ďalšie raketomety

Zdroj foto: twitter / Oleksij Reznikov
Zdroj foto: twitter / Oleksij Reznikov

V prvom období vojny si Ukrajinci nevedeli vynachváliť drony Bayraktar a protitankové rakety Javelin a NLAW, ktoré decimovali ruské kolóny. Potom prišlo obdobie slávy 155 mm húfnic. Najnovšie Rusom najviac podkurujú samohybné salvové raketomety.

Ako prvé dorazili v júni kolesové raketomety M142 HIMARS. Dokážu naraz odpáliť šesť rakiet kalibru 227 mm s maximálnym dostrelom 70 až 90 km. Ukrajinci dostali zatiaľ 16 týchto raketometov a hoci je to len malý počet, za mesiac dokázali rozvrátiť ruský tyl. Ich rakety sú totiž presne navádzané a každá strela znamená zásah do cieľa. A ciele pre raketomety HIMARS vyberá Ukrajina naozaj dôkladne – muničné sklady, mosty, veliteľské centrály, stanice so zásobovacími vlakmi…

V polovici júla Ukrajina dostala aj tri raketomety M270 MLRS z Veľkej Británie. Ide o obrnené pásové vozidlo americkej výroby, ktoré odpaľuje rovnaké rakety ako HIMARS, ibaže ich dokáže naraz vystreliť 12. Na konci júla dostala Ukrajina aj tri vozidlá MARS z Nemecka. Ide o takmer identické vozidlo ako M270, ale v spolupráci Nemecka, Francúzska a Talianska upravené pre európske použitie. Najväčším rozdielom je systém riadenia streľby, ktorý znemožňuje použitie kazetovej munície. Tá je v Európe zakázaná.

Okrem poďakovania Nemecku za stroje MARS dnes Kyjev oznámil, že USA dodali ďalšie štyri raketomety HIMARS. To znamená, že spolu s pásovými vozidlami má Ukrajina k dispozícii 26 moderných raketometov schopných vystreliť naraz 192 navádzaných rakiet kalibru 227 mm.

Okrem toho sa čoraz viac hovorí aj o tom, že Západ dodá Ukrajine aj rakety ATACMS. Tie sú kalibru 610 mm a tak HIMARS dokáže naraz vystreliť len jednu (M270 a MARS dve). Ich dostrel je však až 300 km. Útoky takýchto rakiet na mosty a sklady hlboko v ruskom tyle by znamenali katastrofu pre logistiku okupantov.

7. decembra 2024

Anketa Vojenský čin roka má svojich víťazov

5. decembra 2024

Ministerstvo obrany plánuje veľké nákupy

3. decembra 2024

Cyprus poškuľuje po členstve v NATO

2. decembra 2024

Nórske stíhačky F-35 budú chrániť poľský Rzeszów

28. novembra 2024

Grécko dá protivzdušné systémy Arménsku a nie Ukrajine. Prečo sa tak rozhodlo?

26. novembra 2024

Rumunsko sa zaviazalo kúpiť 32 stíhačiek F-35