Ukrajina dostala ďalšie raketomety

Zdroj foto: twitter / Oleksij Reznikov
Zdroj foto: twitter / Oleksij Reznikov

V prvom období vojny si Ukrajinci nevedeli vynachváliť drony Bayraktar a protitankové rakety Javelin a NLAW, ktoré decimovali ruské kolóny. Potom prišlo obdobie slávy 155 mm húfnic. Najnovšie Rusom najviac podkurujú samohybné salvové raketomety.

Ako prvé dorazili v júni kolesové raketomety M142 HIMARS. Dokážu naraz odpáliť šesť rakiet kalibru 227 mm s maximálnym dostrelom 70 až 90 km. Ukrajinci dostali zatiaľ 16 týchto raketometov a hoci je to len malý počet, za mesiac dokázali rozvrátiť ruský tyl. Ich rakety sú totiž presne navádzané a každá strela znamená zásah do cieľa. A ciele pre raketomety HIMARS vyberá Ukrajina naozaj dôkladne – muničné sklady, mosty, veliteľské centrály, stanice so zásobovacími vlakmi…

V polovici júla Ukrajina dostala aj tri raketomety M270 MLRS z Veľkej Británie. Ide o obrnené pásové vozidlo americkej výroby, ktoré odpaľuje rovnaké rakety ako HIMARS, ibaže ich dokáže naraz vystreliť 12. Na konci júla dostala Ukrajina aj tri vozidlá MARS z Nemecka. Ide o takmer identické vozidlo ako M270, ale v spolupráci Nemecka, Francúzska a Talianska upravené pre európske použitie. Najväčším rozdielom je systém riadenia streľby, ktorý znemožňuje použitie kazetovej munície. Tá je v Európe zakázaná.

Okrem poďakovania Nemecku za stroje MARS dnes Kyjev oznámil, že USA dodali ďalšie štyri raketomety HIMARS. To znamená, že spolu s pásovými vozidlami má Ukrajina k dispozícii 26 moderných raketometov schopných vystreliť naraz 192 navádzaných rakiet kalibru 227 mm.

Okrem toho sa čoraz viac hovorí aj o tom, že Západ dodá Ukrajine aj rakety ATACMS. Tie sú kalibru 610 mm a tak HIMARS dokáže naraz vystreliť len jednu (M270 a MARS dve). Ich dostrel je však až 300 km. Útoky takýchto rakiet na mosty a sklady hlboko v ruskom tyle by znamenali katastrofu pre logistiku okupantov.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky