Na cvičení s raketometmi boli aj Slováci

Zdroj foto: US Army
Zdroj foto: US Army

Na cvičení Dynamic Front 2022 v Nemecku si spojenci pod vedením USA vyskúšali vzájomnú spoluprácu pri streľbe zo salvových raketometov. Slovensko zastupoval 54. raketometný oddiel z Rožňavy.

Na cvičení sa zúčastnili raketomety aj takých typov, aké viaceré krajiny dodali aj na Ukrajinu – RM-70 či M270. Tam sa v boji veľmi osvedčili. Streľby z nich si nacvičili aj spojenci z NATO, konkrétne z USA, Británie a zo Slovenska. Cieľom bolo najmä vyskúšať si vykonávanie misií pod velením mnohonárodného štábu. To umožňuje softvér, ktorý spája delostrelecké a raketové systémy rôznych krajín v centralizovanom veliteľstve. Momentálne sa na tomto programe ASCA ( Artillery Systems Cooperation Activities) podieľa 9 krajín.

Američania a Slováci posilnili svoju spoluprácu, keď vojaci amerického práporu poľného delostrelectva pôsobili ako stredisko riadenia streľby pre slovenský 54. raketometný oddiel. Na cvičení sa zúčastnili aj navádzači streľby z Česka, Španielska a Fínska. Tí okrem riadenia delostreleckej paľby riadili aj simulované nálety amerických stíhačiek.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky