České stíhačky budú chrániť naše nebo minimálne do konca roku 2023

Zdroj foto: Milan Nykodym
Zdroj foto: Milan Nykodym

České letectvo pomôže s ochranou slovenského vzdušného priestoru minimálne do konca roku 2023. Materiál o nasadení českých stíhačiek JAS 39 Gripen predložila ministerka obrany Jana Černochová českej vláde, ktorá ho prerokovala.

České lietadlá budú strážiť slovenské nebo od 1. septembra. Okrem nich sa na ochrane nášho vzdušného priestoru budú podieľať aj poľské stíhačky. Detaily ich nasadenia spresní spoločná deklarácia medzi Českom, Slovenskom a Poľskom, ktorej návrh je už pripravený.

Slovensko tak na konci augusta ukončí prevádzku stíhačiek MiG-29. O ich predčasné uzemnenie sa ministerstvo obrany SR usiluje od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Pôvodne mali slovenské stroje MiG-29 nahradiť už tento rok prvé stíhačky F-16 z USA. Tie sme v počte 14 kusov objednali pred štyrmi rokmi. Ich dodanie sa však oneskorí o dva roky.

„Konflikt na Ukrajine nám ukázal, aká dôležitá je jednota NATO a vzájomná pomoc spojencov. Som preto rada, že môžem za Česko rokovať o pomoci našim slovenským susedom so zabezpečovaním ochrany ich vzdušného priestoru,“ povedala česká ministerka obrany Jana Černochová. Podľa návrhu spoločnej deklarácie medzi ČR, Slovenskom a Poľskom by stráženie nášho vzdušného priestoru malo trvaťdo konca roka 2023 s možnosťou ďalšieho predĺženia.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky