Britský minister obrany u nás rokoval aj o Ukrajine

Zdroj foto: MO SR
Zdroj foto: MO SR

Minister obrany SR Jaroslav Naď dnes v priestoroch rezortu obrany privítal britského ministra obrany Bena Wallacea. Išlo o prvú návštevu šéfa rezortu obrany Veľkej Británie po 21 rokoch a zároveň prvú od vstupu SR do NATO. Rokovali okrem iného o pomoci Ukrajine.

Minister Wallace ocenil prístup Slovenskej republiky aj v medzinárodnom meradle. „Viem, že Slovensko je jedným z lídrov poskytovania pomoci Ukrajine – pomáha utečencom a pomáha Ukrajincom brániť svoju krajinu,“ uviedol. Slovenský minister Naď povedal, že Slovensko malo a stále má niektoré systémy ešte sovietskej výroby, pri ktorých je v aktuálnej situácii údržba prakticky nemožná. Ukrajine však takáto technika môže výrazne pomôcť. Preto sme jej darovali napríklad systém S-300 a chystáme ďalšie dodávky. Technika poskytnutá Ukrajine je pritom postupne preplácaná spojencami – či už v rámci Európskej únie, alebo inými spôsobmi na bilaterálnej úrovni.

Aktuálne sú vo finálnej fáze rozhovory s Nemeckom o náhrade za tanky T-72, ktoré by sme tiež mohli poskytnúť Ukrajine. Slovensko by za ne mohlo dostať tanky Leopard 2. Na Ukrajinu by mohli ísť aj bojové vozidlá pechoty BVP-1 a BVP-2, prenosné protilietadlové rakety Igla či samohybné protivzdušné systémy Kub. „Stále hľadáme riešenia, čo urobiť ďalej s tou technikou, o ktorej vieme, že ju už nebudeme používať, a na Ukrajine by sa veľmi hodila,“ skonštatoval Naď. Potvrdil tiež zámer uzemniť stíhacie lietadlá Mig-29 do konca augusta, pričom následne bude možné diskutovať o ich budúcnosti.

Podobným spôsobom, čiže preplácaním alebo bilaterálnymi výmenami, poskytujú pomoc Ukrajine aj ďalšie štáty. Poľsko dodalo na Ukrajinu už viac ako 230 tankov T-72 a v týchto dňoch začalo dodávať aj ich modernizovanú verziu PT-91 Twardy. Namiesto nich dostane Varšava z USA staršie tanky Abrams.

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi