Poľsko kúpi juhokórejské lietadlá

Zdroj foto: ROKAF
Zdroj foto: ROKAF

Poľsko ďalej posilňuje svoju armádu a nakúpi juhokórejské tanky, samohybné húfnice i nadzvukové bojové lietadlá. Veľkou výhodou tohto nákupu sú veľmi rýchle dodávky.

Poľská armáda patrila k najsilnejším v NATO už pred ruskou inváziou na Ukrajinu. Varšava totiž nikdy neprestala považovať Moskvu za hrozbu a to sa ukázalo ako prezieravý prístup. Naši severní susedia vďaka tomu majú vo výzbroji nemecké tanky Leopard 2, obrnené vozidlá Rosomak (v licencii sa, vyrábaná fínska Patria) či americké stíhačky F-16. Ešte pred vojnou si objednali aj najnovšie lietadlá F-35.

Po začatí vojny darovali Poliaci svoje staršie tanky T-72 a PT-91 Ukrajine. Namiesto nich teraz dostávajú americké tanky Abrams. Ani to však nestačí a preto sa obrátili na Južnú Kóreu. Kým mnohé západné zbrojárske firmy sú zahltené objednávkami a predlžujú termíny dodania, juhokórejské tanky K2 a samohybné húfnice K9 Thunder prídu do Poľska ešte tento rok. Neskôr si ich budú Poliaci vyrábať a tiež opravovať sami.

Veľmi zaujímavá je aj letecká časť poľskej objednávky. Svoje stíhačky MiG-29, ktoré chce tiež poslať na Ukrajinu, by Poliaci nahradili 48 juhokórejskými lietadlami FA-50. Pôvodne ich začali vyvíjať koncom 90. rokov ako stroje pre pokročilý výcvik. Južná Kórea pri ich vývoji využila skúsenosti z licenčnej výroby stíhačiek F-16. Do služby ich zaradila v roku 2005 pod označením T-50 a je to jedno z mála nadzvukových cvičných lietadiel na svete.

Vďaka svojim výkonom však mali tieto stroje veľký potenciál na ďalší vývoj a tak vznikla verzia TA-50, ktorá môže okrem výcviku slúžiť aj ako ľahké bojové lietadlo. Istý čas sa uvažovalo aj o vývoji jednomiestnej stíhacej verzie F-50, ale prednosť dostala dvojmiestna verzia FA-50. Tá môže slúžiť ako ľahké bojové i stíhacie lietadlo a vďaka dvojmiestnej konfigurácii môže naďalej plniť aj úlohy pokročilého výcviku.

FA-50 dosahuje rýchlosť 1,5 Mach a dostal výkonnejší radar ako má TA-50. Na siedmich závesníkoch unesie 3 800 kg výzbroje. Pre porovnanie, MiG-29 na šiestich závesníkoch uniesol 4 000 kg výzbroje, no nemal schopnosť útočiť navádzanou muníciou na pozemné ciele. Má tiež 2 motory a jeho prevádzka je tak nákladnejšia ako pri jednomotorovom FA-50.

V základnej verzii niesol FA-50 rakety vzduch-vzduch AIM-9 Sidewinder krátkeho dosahu a najmä neriadenú muníciu na protizemné útoky. V pokročilejšej verzii pre exportných zákazníkov, ktorú zrejme nakúpia aj Poliaci, môže niesť aj rakety AIM-120 AMRAAM s dlhým dosahom. Môže byť tiež vybavený kontajnermi na vedenie elektronického boja, navádzanie zbraní či na prieskum. Mohol by tiež niesť rakety vzduch-zem s dosahom až 400 km. To robí z tohto ľahkého stroja viac ako dôstojnú náhradu za MiG-29. A navyše, prvé kusy FA-50 by Poliaci mali dostať už na budúci rok.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky