Podpísali dohodu o vývoze ukrajinského obilia

Zdroj foto: Aktron / Wikimedia Commons
Zdroj foto: Aktron / Wikimedia Commons

S pomocou Turecka a OSN sa podarilo dosiahnuť dohodu o uvoľnení blokády ukrajinských prístavov a exporte obilia. Podľa predstaviteľov samosprávy v Odese by sa obilie mohlo začať vyvážať do sveta už na budúci týždeň. V reakcii na tieto správy ceny obilia na svetových trhoch začali klesať.

Ukrajina však odmietla podpísať akúkoľvek zmluvu priamo s Ruskom. Namiesto toho uzavrela dohodu len s Tureckom a OSN. Moskva potom s nimi tiež podpísala rovnakú dohodu. Ukrajinskí predstavitelia odmietli, že by lode s obilím sprevádzali ruské vojnové plavidlá. Rovnako odmietli, že by nakladanie lodí kontrolovali ruskí inšpektori v ukrajinských prístavoch. Ak vyvstane potreba skontrolovať náklad lodí s obilím, urobí tak spoločná skupina signatárov v tureckých vodách.

Ukrajina patrí k najväčším exportérom obilia na svete. Po ruskom útoku a zablokovaní ukrajinských prístavov sa však vývoz zastavil. Výsledkom bol rast cien potravín a reálna hrozba hladu pre milióny ľudí vo svete. Turecko patrilo pri snahách o odblokovanie exportu z Ukrajiny k najaktívnejším štátom.

Rusku nakoniec neostala iná možnosť, ako na dohodu pristúpiť.  Blokádu už totiž nedokáže udržiavať tak pevne ako predtým. Odesu sa Rusom obsadiť nepodarilo a v Chersonskej oblasti sa navyše teraz musia brániť a na ďalší postup nemôžu pomýšľať. Čiernomorská flotila je po strate krížnika Moskva a Hadieho ostrova tiež v defenzíve. Ukrajinci sú s raketami Harpoon schopní brániť si pobrežie. Strely Kalibr na ukrajinské mestá tak vystreľujú už len ponorky, väčšinu hladinových lodí Rusi radšej stiahli zo Sevastopoľa ďalej na východ do Novorossijska. V takejto situácii môže Kremeľ podpísanie dohody využiť na to, aby sa na medzinárodnej scéne prezentoval v pozitívnejšom svetle.

Otázkou je, či bude ruská strana dohodu dodržiavať. Ukrajinci sa totiž obávajú, že to dopadne rôznymi obštrukciami, alebo priamym porušovaním, ako pri všetkých predchádzajúcich dohodách s Rusmi. Na prípadné provokácie je Kyjev pripravený reagovať vojensky.

8. mája 2025

Ozbrojené sily SR si pripomenuli 80. výročie konca druhej svetovej vojny

6. mája 2025

India zaútočila balistickými raketami na Pakistan

4. mája 2025

Video: Brigádu NATO v Lotyšsku preverilo veľké cvičenie

1. mája 2025

USA po podpise zmluvy o mineráloch začnú predávať zbrane Ukrajine

29. apríla 2025

Francúzsko a Británia vyslali stíhačky a vrtuľníky na sever Európy

28. apríla 2025

Jeden svet, jedno zdravie: výzva na zapojenie Taiwanu do WHO

1. mája 2025

USA po podpise zmluvy o mineráloch začnú predávať zbrane Ukrajine

29. apríla 2025

Francúzsko a Británia vyslali stíhačky a vrtuľníky na sever Európy

25. apríla 2025

Vojenský čin roka aj za záchranu životov v Lotyšsku

22. apríla 2025

V Británii obnovujú výrobu húfnic M777