Rusko priznalo, že chce aj Chersonskú a Záporožskú oblasť

Zdroj foto: Пресс-служба Президента РФ
Zdroj foto: Пресс-служба Президента РФ

Ruský minister zahraničia Lavrov tvrdí, že Moskva je nútená meniť svoje vojenské ciele na Ukrajine. Už to nie je len „oslobodenie“ Donbasu, ale obsadenie ďalších ukrajinských území. Konkrétne menoval Chersonskú a Záporožskú oblasť.

Lavrov tvrdí, že k tejto zmene operačných cieľov dohnal Rusko Západ tým, že dodal Ukrajine zbrane s dlhším dostrelom. Rusko je teraz nútené v záujme zaistenia svojej bezpečnosti postúpiť viac na západ a odtlačiť ukrajinské vojská ďalej.

Ruský minister, ako vždy, klame. Obsadenie ukrajinského územia je cieľom ruských agresorov od samého začiatku, bez ohľadu na západné dodávky zbraní. Pri Kyjeve a Charkove to nevyšlo, ale v Chersonskej a Záporožskej oblasti okupanti zavádzajú ruskú administratívu, menu i školské osnovy a ruskí predstavitelia sa od začiatku netaja plánmi na pripojenie týchto oblastí k Rusku.

V Chersonskej oblasti však Rusom tečie do topánok. Ukrajinci za posledné dva dni dvakrát zasiahli a poškodili Antonivský most. Je to jeden z dvoch mostov, cez ktoré sa dá  v okolí Chersonu dostať cez Dneper. Momentálne je pre dopravu uzavretý. Pre Rusov to znamená logistické problémy s dopravou munície a posíl na front.

Rovnako bol raketometmi HIMARS zničený ďalší muničný sklad v Novej Kachovke (už minimálne tretí len v tomto meste. Pri Kachovskej priehrade bol zničený moderný systém elektronického boja Redut (podľa iných zdrojov Repelent). Rovnako bol v Chersonskej oblasti zničený aj najnovší ruský radar K1 Podlet. Ten bol navyše zasiahnutý viac ako 100 km od frontovej línie, čo znamená, že Ukrajinci už majú pre svoje HIMARS-y rakety s dlhším doletom. Aktívna bola aj ukrajinská protivzdušná obrana, ktorá v Chersonskej oblasti zostrelila ruskú stíhačku Su-35.

Takéto systematické ničenie významných cieľov znamená len jedno – ruských vojakov v Chersonskej oblasti čakajú ťažké časy. Rusi sa budú snažiť viazať ukrajinské sily útokmi v Doneckej a Záporožskej oblasti. Početná prevaha je však na ukrajinskej strane a po zničení väčšiny muničných skladov sa Rusi nemôžu viac spoliehať ani na prevahu v delostrelectve.

7. decembra 2024

Anketa Vojenský čin roka má svojich víťazov

5. decembra 2024

Ministerstvo obrany plánuje veľké nákupy

3. decembra 2024

Cyprus poškuľuje po členstve v NATO

2. decembra 2024

Nórske stíhačky F-35 budú chrániť poľský Rzeszów

28. novembra 2024

Grécko dá protivzdušné systémy Arménsku a nie Ukrajine. Prečo sa tak rozhodlo?

26. novembra 2024

Rumunsko sa zaviazalo kúpiť 32 stíhačiek F-35