Systém S-400 má prvý zostrel – vlastného lietadla…

Zdroj foto: Sokolrus
Zdroj foto: Sokolrus

V Luhanskej oblasti sa zrútilo ruské bojové lietadlo Suchoj. Na tom by nebolo nič zvláštne, ruské letectvo už prišlo vo vojne na Ukrajine o celý rad strojov. Tentoraz ho však má na svedomí vlastná protivzdušná obrana.

Zábery zničeného lietadla zverejnil na sociálnych sieťach Igor Girkin (Strelkov), bývalý ruský agent, ktorý pomáhal iniciovať povstanie na Donbase v roku 2014 a je tak priamo zodpovedný za krvavú vojnu na Ukrajine. Neskôr sa však dostal do nemilosti Kremľa a momentálne je silným kritikom neschopného velenia ruskej armády. Na troskách vidno modrú kamufláž a časť označenia začínajúceho písmenami RF. To umožnilo identifikovať havarovaný stroj ako Su-34.

Stíhacie bombardéry Su-34 pred vojnou ruská propaganda vychvaľovala, no na Ukrajine sa im nedarí. Desať ich zničila ukrajinská protivzdušná obrana, teraz pridal jedenásty zostrel vlastný systém S-400. Je to, mimochodom, prvý oficiálne potvrdený zostrel pre tento systém, ktorý ruská propaganda tiež vychvaľuje. Posledný mesiac na Ukrajine však ukázal, že nevie zastaviť rakety z amerických mobilných raketometov HIMARS.

Mimochodom, k zostreleniu vlastného Su-34 došlo presne osem rokov po tom, čo proruskí separatisti na východe Ukrajiny zostrelili malajzijské civilné lietadlo Boeing 777 a zabili všetkých 298 ľudí na palube. Jeho zostrel vtedy s veľkou slávou oznámil na sociálnej sieti práve Igor Girkin v domnení, že išlo o ukrajinské vojenské lietadlo. Keď zistil svoj omyl, status vymazal. Medzinárodný vyšetrovací tím zistil, že systém Buk použitý na zostrelenie letu MH17 pochádzal z výzbroje 53. protivzdušnej brigády ruských ozbrojených síl zo základne v Kursku. Rusko doteraz bráni spravodlivosti, s vyšetrovateľmi nespolupracuje a zodpovednosť napriek dôkazom popiera.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky