Britské stíhačky cvičia vo Švédsku a Fínsku

Zdroj foto: RAF
Zdroj foto: RAF

Stíhačky britského letectva sú na cvičení vo Švédsku a vo Fínsku. Prileteli tam na požiadanie oboch krajín. Británia vyhovela, pretože je podľa slov svojho ministra obrany Bena Wallacea zaviazaná posilňovať kolektívne obranné schopnosti.

Cvičenie usporiadali po tom, čo si obe škandinávske krajiny podali prihlášku do NATO v reakcii na ruskú agresiu na Ukrajine. Zúčastňujú sa na ňom švédske stroje Gripen, fínske F-18 Hornet a britskú stranu zastupujú štyri lietadlá Typhoon a dve najmodernejšie stíhačky F-35. Cieľom je posilniť schopnosť kooperácie letectiev všetkých troch krajín a vyskúšať si vzdušný boj s využitím najmodernejších technológií.

Britské letectvo sa bežne podieľa na ochrane vzdušného priestoru pobaltských štátov, ktoré sú členmi NATO, ale nemajú vlastné stíhačky. Vstup Švédska a Fínska Alianciu výrazne posilní – a to nielen v Baltskom priestore. Fínsko nedávno ohlásilo plán na výraznú modernizáciu svojho vojenského letectva. Kúpi 64 stíhačiek F-35, pričom prvé z nich prídu v roku 2026 a celá dodávka má byť dokončená do roku 2030.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky