Nemeckí poslanci súhlasia so vstupom Švédska a Fínska do NATO

Zdroj foto: Jorge Royan
Zdroj foto: Jorge Royan

Na summite NATO v Madride sa na konci júna rozhodlo o prizvaní Švédska a Fínska do Aliancie. Tento utorok zástupcovia 30 členských krajín podpísali protokoly o pristúpení oboch škandinávskych krajín, čím urobili zásadný krok k ich prijatiu. Ostáva už len protokoly ratifikovať, čo môže trvať niekoľko mesiacov. Niektoré štáty NATO tak ale spravili okamžite.

Hneď v utorok prístupové dokumenty Švédska a Fínska ratifikovali Nórsko, Dánsko a Kanada. V stredu sa pridali Estónsko a Island a vo štvrtok ratifikačný proces spustilo Poľsko. Dnes sa na poslednej schôdzi parlamentu pred letnou pauzou rozhodlo ratifikačný proces začať Nemecko.

Najprv schválila vstup Švédska a Fínska do NATO Spolková rada, ktorá zastupuje nemecké regióny. Potom výraznou väčšinou vyslovili súhlas aj poslanci nemeckého Spolkového snemu. Zostáva pridať podpis prezidenta Frank-Waltera Steinmeiera a tým sa ratifikačný proces v Nemecku zavŕši.

Viacerí politici zdôraznili, že v tejto otázke panovala medzi politickými stranami nezvyčajná jednota. Príslušný návrh predložil do Spolkového snemu spoločne koaliční sociálni demokrati SPD, Slobodní demokrati FDP a Zelení a tiež opozičná konzervatívna únia CDU / CSU. Zahlasovala zaň aj väčšina poslancov krajne pravicovej AfD. Jediná strana, ktorá bola proti, tak ostala postkomunistická Ľavica.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky