Slovensko budú chrániť české stíhačky

Zdroj foto: Milan Nykodym
Zdroj foto: Milan Nykodym

Slovenský vzdušný priestor budú od 1. septembra chrániť české stíhačky. Oznámil to český premiér Petr Fiala, ktorý spoločne so slovenským predsedom vlády Eduardom Hegerom diskutoval v Českej televízii.

Fiala povedal, že pomoc pri ochrane vzdušného priestoru Slovenska je v českom záujme. Slovensko totiž susedí s Ukrajinou, ktorá čelí ruskej invázii. Heger sa mu poďakoval za pomoc a ocenil aj vyslanie českých vojakov do mnohonárodnej jednotky NATO, ktorá chráni naše východné hranice.

Zabezpečenie ochrany vzdušného priestoru je podmienkou pre to, aby sme mohli uzemniť  naše stíhačky MiG-29. Slovensko má totiž podľa ministra obrany Jaroslava Naďa vážne problémy s prevádzkou MiG-29 z technického, medzinárodno-politického i bezpečnostného hľadiska. O údržbu lietadiel sa na základni Sliač musia starať ruskí technici – a tých chce Slovensko čo najskôr poslať do vlasti.

O ochrane vzdušného priestoru Slovensko v uplynulých mesiacoch rokovalo aj s Poľskom. Je možné, že Praha a Varšava sa o túto úlohu podelia. Česko má k dispozícii stíhačky JAS 39 Gripen, Poľsko používa stroje F-16. Rovnaké americké lietadlá má objednané aj Slovensko, no prvé z nich prídu až v roku 2024. Naši vládni predstavitelia viackrát uviedli, že keď bude slovenský vzdušný priestor zabezpečený, sú pripravení rokovať o prípadnom poskytnutí stíhačiek MiG-29 Ukrajine.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky