Rusi dobyli Lysyčansk – to, čo z neho zostalo

Zdroj foto: Luhansk region military administration
Zdroj foto: Luhansk region military administration

Ruské vojská a separatistické jednotky po viac ako štyroch mesiacoch od začiatku vojny ovládli celú Luhanskú oblasť na východe Ukrajiny. Dnes obsadili posledné zostávajúce mesto Lysyčansk po tom, čo z neho ustúpili ukrajinskí vojaci.

Podobne ako v prípade susedného Severodonecka ustúpili Ukrajinci po tom, čo Rusi začali ohrozovať zásobovacie trasy vedúce do mesta. To by sa dalo ešte nejaký čas brániť, no prípad Mariupoľa ukázal, že by to bolo zbytočné. Lysyčansk čelil dlhému bombardovaniu a Rusi mali veľkú lokálnu prevahu v delostrelectve i letectve. Keď sa ruské delostrelectvo dostalo na dosah k ceste vedúcej do Lysyčanska, Ukrajinci vojakov stiahli do Slovjanska, ktorý leží viac na západ a patrí do Doneckej oblasti. Z tej Ukrajinci stále ovládajú viac ako 40 percent. Doneck a Luhansk spoločne tvoria Donbas a Putin obe republiky uznal tesne pred napadnutím Ukrajiny.

Na juhu Ukrajiny medzitým pokračovalo ostreľovanie Hadieho ostrova, hoci ten Rusi opustili už vo štvrtok. Stiahli sa však len vojaci a všetku techniku zanechali na ostrove. V piatok preto na ostrov zaútočili dve ruské lietadlá, aby túto techniku zničili. Podľa ukrajinskej strany však tri zo štyroch ruských bômb cieľ minuli a skončili v mori. V sobotu preto priletel ukrajinský dron Bayraktar a zničil skupinu piatich-šiestich nákladných áut zanechaných na móle. Z videa, ktoré pritom nasnímal, sa zdá, že najmenej jedno vozidlo bol raketomet BM-21 Grad. Nateraz sa zdá, že ani jedna strana nechce ostrov obsadiť, uspokoja sa s tým, že ho nevyužíva nepriateľ.

Ostreľovaniu čelil aj ruský Belgorod neďaleko hraníc so severnou Ukrajinou. Podľa tamojších úradov bolo zasiahnutých 50 panelákov a rodinných domov a zahynuli najmenej traja ľudia. Rusi zároveň priznali, že Ukrajinci vystrelili len jednu raketu a tá bola zostrelená ich protivzdušnou obranou. Ako mohlo teda dôjsť k toľkým zásahom obytných budov? Pri Belgorode boli v minulosti už najmenej dvakrát zasiahnuté ruské muničné sklady ukrajinskými raketami Točka-U. V tomto prípade zrejme mierila raketa na podobný cieľ, ale bola zostrelená rovno nad mestom. Na domy nepadli len jej úlomky, ale podľa fotografií na ruských sociálnych sieťach aj časti rakiet ruského protivzdušného systému.

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi