Ruské raketové útoky pokračujú, Ukrajina dostane systém na obranu

Zdroj foto: VKS
Zdroj foto: VKS

Ruský raketový útok pri Odese si vyžiadal najmenej 20 civilných obetí. Strely zasiahli obytný dom a rekreačné stredisko v obci Serhijivka. V blízkosti sa nenachádzajú žiadne vojensky významné ciele.

Pri útoku boli použité rovnaké rakety Ch-22 aké pred pár dňami dopadli aj na nákupné stredisko v Kremenčuku. Kremeľ vtedy (ako vždy) vyprodukoval v rýchlom slede niekoľko klamstiev, ktoré mali útok bagatelizovať. Nákupné stredisko údajne vôbec nebolo zasiahnuté, ale chytilo sa horieť od požiaru neďalekého skladu munície. Ruská armáda údajne vôbec neútočí na civilné ciele.

Záznamy z bezpečnostných kamier však ukázali dopad rakety na nákupné stredisko i na neďalekú továrenskú halu, v ktorej sa však žiadna vojenská technika nenachádzala. S najväčšou pravdepodobnosťou obe rakety minuli plánovaný cieľ, ktorým bola železničná stanica. To, ako to Rusko myslí s neútočením na covolné ciele, ukázalo v nasledujúcich dňoch. Rakety zasiahli bytovku v Mykolajive, v ktorej troskách zomrelo okrem iného aj 6-ročné dievčatko. Medzi obeťami najnovšieho útoku na Serhijivku je aj 11-ročný chlapec. Pri tomto nálete bolo ďalších 40 ľudí zranených, vrátane 6 detí a tehotnej ženy.

Rusi čoraz viac používajú staré rakety Ch-22, ktoré pochádzajú zo 60. rokov a toto je ich prvé bojové nasadenie. Pôvodne boli vyvinuté na útoky proti veľkým lodiam, ktoré ich radar na šírom mori dokázal zachytiť. Pri útokoch na pozemné ciele sú však veľmi nepresné. Dokazuje to aj tohto týždňový útok na most pri Očakove, ktorý Rusi už predtým poškodili a teraz ho chceli doraziť. Všetkých šesť vystrelených rakiet Ch-22 ho však minulo.

Používanie týchto nepresných striel znamená vysoké riziko pre civilné ciele. Ukrajinská obrnaa si však s nimi nevie poradiť. Rusi ich vystreľujú z bombardérov Tu-22M3. Rakety Ch-22 totiž vážia šesť ton (z toho výbušná hlavica má tonu) a menšie lietadlá ich neunesú. Bombardéry Tu-22M3 však nevstupujú do ukrajinského vzdušného priestoru a rakety vystreľujú z bezpečnej vzdialenosti spoza ruských hraníc. Dôsledkom pokračujúcich ruských raketových útokov je, že USA dodajú Ukrajine moderný západný protiraketový systém stredného dosahu. Americký prezident Joe Biden ho prisľúbil v najnovšom balíčku vojenskej pomoci v hodnote 800 miliónov dolárov.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky