Rusi utiekli z Hadieho ostrova

Zdroj foto: ZSU
Zdroj foto: ZSU

Po ďalšom silnom ostreľovaní sa dnes ráno stiahli ruskí vojaci z ukrajinského Hadieho ostrova. Hoci o dôvodoch ústupu hovoria obe strany úplne odlišne, jedno je isté – na tomto malom kúsku zeme v Čiernom mori už nie je žiadny okupant.

Hadí ostrov leží približne 40 km od pobrežia južnej Ukrajiny, tesne pri hraniciach s Rumunskom. Tuské vojská ho obsadili hneď v prvý deň invázie 24. februára. Ide o strategicky položený ostrovček. Ak by na ňom Rusi rozmiestnili radary a protilietadlové rakety dlhého dosahu, mohli by kontrolovať nielen celé južné územie Ukrajiny, ale sledovali by zblízka aj to, čo robí NATO v Rumunsku.

Silné útoky na Hadí ostrov podnikla Ukrajina už v prvom májovom týždni. Vtedy raketami zničila ruské prostriedky elektronického prieskumu i protivzdušnej obrany. Ostrov bombardovali aj ukrajinské lietadlá, ktoré na ňom zničili sklady munície a drony Bayraktar v jeho okolí potopili viacero plavidiel. Rusko však na ostrov prisunulo posily a obnovilo obranu.

Ukrajinské útoky sa obnovili v posledných dvoch týždňoch a ostrov bol pri nich viackrát silno ostreľovaný raketami aj 155 mm delostrelectvom. Ukrajinské salvy naň dopadli aj dnes ráno. Stúpali po nich k oblohe stĺpy dymu zo zasiahnutých objektov (na snímke). Podľa ukrajinských zdrojov potom zostávajúci ruskí vojaci nasadli do dvoch rýchlych člnov a z ostrova zutekali. Ich odvoz mali podľa ukrajinských zdrojov kryť štyri vrtuľníky Kamov Ka-52. Jeden z nich bol pri tejto operácii poškodený a mal havarovať do mora.

Hoci tieto podrobnosti nie sú potvrdené, ústup z ostrova potvrdila aj ruská strana. Podľa oficiálneho vyhlásenia ruskí vojaci na Haďom ostrove splnili všetky stanovené úlohy a ich stiahnutie predstavuje gesto dobrej vôle. Navlas rovnaké slová použil hovorca ruskej armády aj pri odôvodňovaní ústupu od Kyjeva na konci marca.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky