Bielorusko dostane jadrové rakety

Zdroj foto: Ministry of Defence of the Russian Federation
Zdroj foto: Ministry of Defence of the Russian Federation

Nielen Ukrajina dostáva zbrane od svojich spojencov. Rusko sľúbilo Bielorusku rakety Iskander-M, ktoré sú schopné niesť jadrové hlavice. Dodať by ich mali v priebehu niekoľkých mesiacov.

Rakety Iskander-M majú dostrel 500 km. Rusko ich už s konvenčnými hlavicami nasadilo proti Ukrajine a sú rozmiestnené aj v Kaliningradskej oblasti medzi Poľskom a Litvou. Bieloruský prezident Lukašenko opakovane žiadal od Ruska jadrové zbrane. Na jeho najnovšiu konkrétnu požiadavku teraz Putin sľúbil, že okrem dodania Iskanderov modernizuje aj bieloruské lietadlá. Staršie verzie bieloruských strojov Su-25 majú v Rusku upraviť tak, aby boli schopné niesť aj jadrové zbrane.

Je možné, že ide o výmenu za dodávky staršej munície, ktorá teraz vo veľkom prúdi z bieloruských skladov do Ruska. Okupačná armáda na Ukrajine už predtým čelila nedostatku delostreleckej munície kalibru 122 mm. Po nedávnej sérii úspešných ukrajinských útokov na ruské muničné sklady sa prejavil aj nedostatok iných druhov delostreleckých granátov a rakiet do raketometov. V nasledujúcich dňoch začali z Bieloruska prúdiť do Ruska vlaky s muníciou, ktorá má tieto výpadky vykryť..

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky