Ukrajine schválili status kandidátskej krajiny EÚ

Zdroj foto: Atlantic Council
Zdroj foto: Atlantic Council

Ukrajina a Moldavsko získali status kandidátskych krajín Európskej únie. Rozhodli o tom lídri členských krajín na summite v Bruseli. Predseda Európskej rady Charles Michel uviedol, že ide o historický okamih a že dnešný deň znamená pre tieto krajiny zásadný krok na ceste do EÚ.

Ukrajina si podala prihlášku do Únie pár dní po začiatku ruskej invázie. Následný proces k získaniu statusu kandidátskej krajiny prebehol rekordnou rýchlosťou. Ukrajinský veľvyslanec pri EÚ Vsevolod Čencov povedal, že ide o veľké psychologické povzbudenie pre Ukrajincov. Zároveň však uznal, že skutočný integračný proces sa môže začať až po skončení vojny.

Celkovo môže proces prístupu Ukrajiny do Únie trvať roky a nie je žiadna garancia, že sa skončí úspešne. Ani Európska komisia nevie, kedy presne sa začne. Bude však prebiehať presne podľa pravidiel, ktoré museli splniť aj iné štáty.

Kremeľ sa zatiaľ tvári, že mu členstvo Ukrajiny v západnom ekonomickom spoločenstve neprekáža. Presne tej Ukrajiny, ktorú vojensky napadol a už štyri mesiace s ňou bojuje. Otázkou je, nakoľko to myslí vážne, pretože v minulosti Putin hovoril o Ukrajine ako o neoddeliteľnej časti Ruska. Ako dodáva britská BBC, Ukrajinu čaká na ceste do EÚ ešte mnoho prekážok a mnohé z nich jej nepochybne nachystá práve Rusko.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky