Ukrajinský dron zničil ruskú rafinériu

Zdroj foto: UkrSpecSystems
Zdroj foto: UkrSpecSystems

Ukrajincom sa podaril úspešný útok v hĺbke ruského územia. Zasiahli rafinériu v meste Novošachtinsk v regióne Rostova na Done. Použili pri tom kamikadze dron.

Ukrajinské rafinérie, sklady paliva a munície sú od začiatku invázie cieľom ruského ostreľovania. Rusi na to používajú balistické rakety s dlhým doletom a strely s plochou dráhou letu. Ukrajinci takéto zbrane nemajú, no snažia sa Rusom oplácať rovnakou mincou s využitím dostupných prostriedkov. Minulý týždeň zasiahli za tri dni delostrelectvom sedem skladov munície najmä v Donecku a okolí, ale aj v Luhanskej oblasti.

Po skladoch delostreleckých granátov sa Ukrajinci zamerali na palivo dodávané okupačným jednotkám. Novošachtinsk sa nachádza približne 20 km od ukrajinských hraníc, no najbližšie ukrajinské územie, ktoré nie je okupované Rusmi, leží až 150 km ďaleko. Útok na tamojšiu rafinériu zachytil jeden z miestnych obyvateľov na video. Je na ňom vidno malý vrtuľový dron, ktorý letí nízko nad zemou a vrčí pri tom ako kosačka. Autora videa to najprv rozosmeje. Vzápätí sa však dron spustí strmhlav k zemi a jeho dopad na rafinériu spôsobí výbuch a následný požiar. Na videu potom namiesto smiechu počuť už len nadávky.

Na útok bol s najväčšou pravdepodobnosťou použitý dron PD-1 ukrajinskej výroby. Vyvinuli ho v roku 2016 a ide o veľmi jednoduchý a lacný stroj. Má dĺžku 2,5 m a rozpätie krídel 4,7 m. Poháňa ho dvojvalcový motor, s ktorým dosahuje maximálnu rýchlosť 140 km/h. Bežná cestovná rýchlosť je 95 km/h. Maximálna vzletová hmotnosť je 45 kg. Nosnosť nákladu je 7 kg. Väčšinou sú na palube kamery alebo iné senzory na prieskum. V tomto prípade dron niesol výbušninu. Jeho výmena za zničenie rafinérie sa Ukrajincom určite vyplatila.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky