Litva obmedzila ruskú dopravu, Kremeľ jej za to hrozí

Zdroj foto: Ssr
Zdroj foto: Ssr

Litva zakázala transport niektorých druhov tovarov z Ruska cez svoje územie do Kaliningradskej oblasti. Ide o tovary, ktoré sú na sankčnom zozname Európskej únie. Kremeľ si náhle spomenul, že existuje medzinárodné právo a začal sa domáhať dodržiavania dohôd.

Kaliningrad bol pôvodne nemecký Königsberg. Po druhej svetovej vojne si túto časť Východného Pruska ponechal Sovietsky zväz. Po jeho rozpade ostala Rusku. Žije tam približne milión obyvateľov. Po tom, čo Rusko napadlo Ukrajinu, Európska únia uzavrela svoj vzdušný priestor a ruské lietadlá do Kaliningradskej oblasti musia lietať okľukou ponad Baltské more. S oblasťou je aj železničné spojenie nákladnými a osobnými vlakmi, ktoré premávajú cez územie Litvy, no nezastavujú tam.

Litva počas víkendu oznámila, že nepovolí cez svoje územie dopravu uhlia, kovov, stavebných materiálov a pokročilých technológií. Tento krok litovská vláda konzultovala aj s EÚ. Podľa gubernátora Kaliningradskej oblasti Antona Alichanova tvoria tieto tovary približne polovicu nákladov prepravovaných po železnici z Ruska cez Litvu. Ostáva pre ne už len lodná doprava.

Hovorca Kremľa Peskov označil toto rozhodnutie za bezprecedentné a nezákonné porušenie všetkých dohôd. V pondelok si ruské ministerstvo zahraničia predvolalo litovskú chargé d’affaires Virginiu Umbraseneovú, aby vyjadrilo protest a požadovalo okamžité zrušenie obmedzenia železničnej dopravy do Kaliningradu. Litovský krok označili Rusi za otvorene nepriateľský a vyhradili si právo konať na obranu svojich národných záujmov.

Na ruskej politickej scéne už zaznievajú hlasy, že blokádu treba prelomiť za každú cenu. Akákoľvek vojenská akcia proti Litve by však zároveň bola útokom na NATO ako také a dôsledkom by bola vojna s celou Alianciou. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg pritom počas víkendu varoval, že vojna na Ukrajine môže trvať niekoľko rokov.

Nový veliteľ britskej armády, generál Sir Patrick Sanders, ktorý sa ujal funkcie začiatkom júna, vydal vyhlásenie v podobnom duchu. Britských vojakov varoval, že sa musia pripraviť na možnosť, že budú čeliť ruskej armáde na európskom kontinente a musia byť schopní ju spolu so spojencami poraziť. Znamená to, že škrty a úsporné opatrenia, ktoré pre britskú armádu naplánovali minulý rok v dôsledku pandémie, sa zrejme zmenia na úplný opak – zbrojenie a zvyšovanie stavov.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky