Podporujú kandidatúru Ukrajiny do EÚ

Zdroj foto: Pool
Zdroj foto: Pool

Európska komisia odporúčala udeliť Ukrajine a aj Moldavsku štatút kandidátskej krajiny. Tieto proeurópske ambície prišli vo štvrtok do Kyjeva podporiť lídri štyroch krajín.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron, nemecký kancelár Olaf Scholz a taliansky premiér Mario Draghi cestovali do Kyjeva vlakom z Poľska. V hlavnom meste Ukrajiny sa k nim pridal rumunský prezident Klaus Iohannis.

Najmä návšteva prvých dvoch bola ostro sledovaná. Prezident Macron totiž nedávno nahnevasl Ukrajincov vyhlásením, že Rusko nesmie byť ponížené a Putin si musí zachovať tvár. Kancelár Scholz zas dlhodobo lavíruje medzi rôznymi sľubmi a reálne zatiaľ Ukrajine žiadne ťažké zbrane neposkytol. Teraz však pred cestou povedal, že si nejde do Kyjeva urobiť len fototermín. Po rokovaní s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským vyhlásil, že všetci lídri plne podporujú kandidatúru Ukrajiny do EÚ. Deň na to to oficiálne podporila aj Európska komisia.

Macron i Scholz vyjadrili nevôľu nad nepredstaviteľným barbarstvom, ktoré videli v Irpini. Toto mesto pri Kyjeve bolo zničené na začiatku vojny. Macron dodal, že Ukrajina musí vyhrať a že pri nej bude stáť dovtedy, kým to bude potrebné.

Ukrajinci však najviac čakali na dodávky zbraní. V tom vak boli sklamaní. Macron uviedol, že na Západe existuje nepísaná dohoda nedodávať na Ukrajinu útočné lietadlá a tanky, aby konflikt neeskaloval. Sľúbil aspoň dodanie ďalších samohybných húfnic Caesar, ktoré sa Ukrajincom veľmi osvedčili.

Deň po návšteve tejto štvorice zavítal na Ukrajinu bez ohlásenia aj britský premiér Boris Johnson. Ten už bol v Kyjeve v apríli. Tentoraz prišiel rokovať o dodávkach ďalších zbraní.

Aké sú západné zbrane účinné, ukázali Ukrajinci v noci zo štvrtka na piatok, keď dvomi raketami Harpoon zasiahli ruskú loď vezúcu posily a muníciu na Hadí ostrov. Ide o prvé bojové použitie týchto striel Ukrajincami. Loď bola identifikovaná ako remorkér Vasilij Bech. Ide o 57 metrov dlhé plavidlo s výtlakom 1200 ton, ktoré zaradili do služby v roku 2017. Na palube malo aj protilietadlový systém Tor. Zásahy raketami nasnímal dron Bayraktar.

Veľkým úspechom bol zásah muničného skladu v meste Chrustaľnyj Luč v Luhanskej oblasti. Mesto leží niekoľko desiatok kilometrov od frontovej línie a sklad v ňom podľa ruských zdrojov zasiahla ukrajinská balistická raketa Točka-U. Spomína sa však aj útok dvojice lietadiel Su-25. Nech už sklad zasiahlo čokoľvek, séria mohutných explózií ho úplne zničila. Pre ruské sily je to veľká rana, pretože napriek palebnej prevahe začínajú aj oni pociťovať nedostatok streliva, najmä kalibru 122 mm.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky