Slovensko darovalo Ukrajine vrtuľníky

Zdroj foto: Eugene Dmitriyenko
Zdroj foto: Eugene Dmitriyenko

Slovensko darovalo Ukrajine päť vrtuľníkov a muníciu kalibru 122 mm do raketometov Grad. V oboch prípadoch ide o zbrane, ktoré náš bojujúci sused urgentne potrebuje. Poskytnutie tejto pomoci oznámil minister obrany Jaroslav Naď po rokovaní v sídle NATO v Bruseli.

V centrále Severoatlantickej aliancie sa v stredu nestretli len ministri obrany členských krajín, ale aj predstavitelia ďalších 20 krajín z celého sveta, aby koordinovali pomoc Ukrajine. Minister Naď po rokovaní oznámil, že 4 vrtuľníky Mi-17 a jeden vrtuľník Mi-2, rovnako aj veľmi potrebná munícia do raketometov Grad, sú už po bezpečnom odovzdaní v užívaní ozbrojených síl Ukrajiny.

„Táto pomoc Ukrajine, rovnako ako všetky doterajšie dodávky, budú Slovensku preplatené z Európskeho mierového nástroja, ktorý je silným vyjadrením solidarity EÚ s Ukrajinou. Navyše, uvedené vrtuľníky už boli z našich ozbrojených síl vyradené a boli nahradené modernými špičkovými vrtuľníkmi UH-60M Black Hawk. Ukrajine v tomto náročnom obdobi, samozrejme, veľmi pomôžu,“ uviedol Naď.

Ukrajina používa vrtuľníky Mi-8 vo veľkom počte. Mi-17 je ich označenie pre export. USA už dodali od apríla na Ukrajina 20 kusov Mi-17, ktoré boli pôvodne určené pre Afganistan. Slovensko teraz pridá ďalšie štyri. Tento typ helikoptéry slúži primárne na transportné účely. Môže však niesť aj kontajnery s neriadenými raketami na šiestich závesníkoch. Plošné ostreľovanie takýmito raketami s diaľky je síce značne nepresné, ale hojne ho používajú obe strany – vrtuľník sa totiž v takomto prípade nemusí natoľko priblížiť k cieľu a vystaviť sa riziku zostrelenia.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky