Heger a Scholz rokovali o Patriotoch i zbraniach pre Ukrajinu

Zdroj foto: US Army
Zdroj foto: US Army

Slovenský premiér Eduard Heger v Berlíne požiadal kancelára Olafa Scholze, aby Nemecko ponechalo na Slovensku systém protivzdušnej obrany Patriot, kým to bude potrebné. Scholz sa vyjadril, že Berlín chce posilniť svoju rotu, ktorá už je rozmiestnená na Slovensku.

„Nemecko chce chrániť NATO a preto sa snažíme byť prítomní v jeho východnej časti,“ povedal Scholz. Rozmiestnenie batérií Patriotov na Slovensku vníma nemecký kancelár ako dlhodobú pomoc. Dodal, že ich prítomnosť nie je nijako časovo obmedzená. Okrem Nemecka vyslalo systémy Patriot na Slovensko aj Holandsko a USA. Slovensko vďaka tomu mohlo poskytnúť svoj systém S-300 Ukrajine.

Premiér Heger tiež informoval, že Slovensko by mohlo poskytnúť Ukrajine ďalšiu vojenskú techniku. Dodávka tankov je ale podmienená ich adekvátnou náhradou. Nemecko v nedávnej minulosti uviedlo, že je ochotné poskytnúť techniku tým krajinám, ktoré dodajú Ukrajine ťažké zbrane sovietskej výroby. Rokovania o dodávke vojenských systémov na Ukrajinu medzi SR a Nemeckom podľa Hegera a Scholza prebiehajú, zatiaľ ich však bližšie konkretizovať nechceli.

Nemecko čelilo kritike za to, že nie je veľmi ochotné dodať Ukrajine potrebné zbrane. Pri viacerých možných dodávkach robilo v minulosti obštrukcie a zdá sa, že v tom pokračuje doteraz. Spoločnosť Rheinmetall sa napríklad v týchto dňoch ponúkla, že môže na Ukrajinu dodať pásové bojové vozidlá Marder, ktoré má vo svojom vlastníctve. Nemecká vláda to zamietla a namiesto toho, chce Mardery dodať do Grécka, ktorá za to na Ukrajinu pošle staré BVP-1. Rovnako Berlín nedávno s veľkou pompou oznámil, že dodá Ukrajine moderné protivzdušné systémy IRIS-T krátkeho a stredného dosahu. Až teraz vyšlo najavo, že termín dodanie bude najskôr v októbri, hoci Ukrajina ich potrebuje tak urgentne, že včera bolo neskoro.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky