Nemecko zbrojí, chce najsilnejšiu armádu v Európe

Zdroj foto: Bundeswehr
Zdroj foto: Bundeswehr

Hoci v ruských propagandistických médiách často zaznievajú hlasy požadujúce demilitarizáciu NATO, zatiaľ sa Kremľu darí presný opak. Nielen, že sa Aliancia rozširuje, ale aj výrazne viac zbrojí. Najnovším príkladom je Nemecko.

Spolková rada v piatok schválila zákon, ktorý dá nemeckej armáde osobitný zbrojný fond vo výške 100 miliárd eur. Spolkový snem s vytvorením tohto fondu súhlasil už pred týždňom. Teraz sa schvaľovací proces dokončil.

Fond je výsledkom dohody medzi koaličnými sociálnymi demokratmi, zelenými a liberálnymi slobodnými demokratmi, ako aj opozičnou kresťanskou úniou. Je určený výhradne pre armádu, stojí mimo rozpočtu, netýka sa ho dlhová brzda a vďaka tomu, že je včlenený do ústavy, ho môžu vojaci využívať nezávisle od prípadnej zmeny vlády v budúcnosti.

Vytvorenie tohto fondu ohlásil nemecký kancelár Olaf Scholz krátko po ruskej invázii na Ukrajinu vo februári. Vtedy sa totiž naplno prejavilo poddimenzovanie nemeckej armády. Papierovo je síce piata najsilnejšia v Európe (po Rusku, Francúzsku, Británii a Turecku), no realita za tým značne zaostáva. Napríklad použiteľných tankov a bojových lietadiel má Nemecko už nejaký čas menej ako susedné Poľsko.

Po nákupe zbraní z tohto fondu by sa Nemecko chcelo stať najsilnejšou armádou v Európe. Odhaduje sa, že tento proces zaberie osem až deväť rokov. Najviac peňazí – 33,4 miliardy eur – je určených pre letectvo. To získa 60 transportných helikoptér CH-47 Chinook, 35 amerických stíhačiek F-35 a 15 stíhačiek Eurofighter, ktoré už Nemecko používa.

Pre pozemné sily je určená suma 16,6 miliardy eur, za ktoré by sa primárne mala nakúpiť náhrada za dosluhujúce obrnené transportéry Marder a Fuchs. Dve miliardy eur pôjdu na uniformy a výstroj vojakov. Pomerne veľká suma, vyše 20 miliárd eur, je vyčlenená na digitálne vybavenie pre kybernetickú a elektronickú vojnu. Námorníctvo dostane 8,8 miliardy na nákup nových lodí a viacúčelových člnov.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky