Samozvaný separatistický súd odsúdil britských zajatcov na smrť

Zdroj: Telegram
Zdroj: Telegram

Dvoch Britov a jedného Maročana, ktorí bojovali na Ukrajine a padli do ruského zajatia, odsúdili na trest smrti. Ortieľ vyniesol medzinárodne neuznaný súd separatistickej Doneckej ľudovej republiky v procese, ktorý niesol všetky znaky zinscenovanej frašky.

Všetkých troch mužov obvinili z toho, že sú žoldnieri. Všetci však boli riadnymi členmi ukrajinských ozbrojených síl a ako takí majú štatút vojnových zajatcov chránených Ženevskými konvenciami. Na to však ruská strana nehľadela. Súdili ich navyše v separatistickej republike a nie v Rusku, ktoré má trest smrti zrušený. Zrejme je za tým snaha vyvinúť tlak na Britániu, ktorá patrí k najväčším podporovateľom Ukrajiny.

Aiden Aslin má 28 rokov a pochádza z Newarku v Nottinghamshire. V roku 2018 sa presťahoval do Mykolajiva, vstúpil do ukrajinskej námornej pechoty a zasnúbil sa s Ukrajinkou. V Británii pracoval v domove sociálnych služieb ako opatrovateľ. Potom odišiel do Sýrie, kde po boku Kurdov bojoval proti teroristickej organizácii Islamský štát. Napokon sa mu novým domovom stala Ukrajina. Po tom, čo ho zajali, objavil sa vo vysielaní ruskej televízie s modrinami a opuchlinami po výsluchu.

Druhý Brit Shaun Pinner má 48 rokov a pochádza z Bedfordshire. Roky slúžil v britskej armáde. Pred štyrmi rokmi sa presťahoval na Ukrajinu, aby využil svoje predchádzajúce skúsenosti pri výcviku ukrajinských vojakov. Oženil sa s Ukrajinkou a tento rok mu mal skončiť kontrakt s ukrajinskou armádou. Po jeho vypršaní sa chcel venovať humanitárnej práci.

Oboch Britov zajali v apríli v Mariupole. Spolu s nimi súdili aj marockého občana Saauduna Brahima, ktorého zajali v marci vo Volnovache.. Všetkých troch teraz Najvyšší súd neuznanej Doneckej ľudovej republiky uznal vinných ako žoldnierov a odsúdil na trest smrti zastrelením. „Proces“ trval len tri dni. Británia predtým dala jasne najavo, že ide o vojnových zajatcov, ktorých nemožno stíhať za účasť v bojových akciách.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky