Slovenských vojakov čakajú desiatky cvičení

Zdroj foto: MO SR
Zdroj foto: MO SR

Vláda SR dnes odsúhlasila návrh ministerstva obrany na výcvikové aktivity v druhom polroku 2022. Podľa neho by sa malo od júla do decembra na Slovensku konať 26 vojenských cvičení. Naopak, slovenskí vojaci sa zúčastnia na 48 cvičeniach v zahraničí.

V Zemianskych Kostoľanoch sa napríklad bude konať mnohonárodné cvičenie Toxic Valley zamerané na odoberanie vzoriek a identifikáciu chemických látok. Na Slovensaku sa uskutoční aj slovensko-poľské cvičenie Combined Effort. Slovenských vojakov čaká aj cvičenie s  ukrajinskými špeciálnymi jednotkami v rámci programu NATO – Ukraine. Taktické postupy síl na špeciálne operácie si na ňom preveria aj s českými vojakmi.

Príslušníci Ozbrojených síl SR by mali byť vyslaní na cvičenia v Poľsku, Maďarsku, Nemecku, Turecku, USA, Rumunsku, Chorvátsku či Gruzínsku.

Oproti prvému polroku 2022 však ide o pokles aktivít. Na prvých šesť mesiacov tohto roka bolo na Slovensku naplánovaných 32 cvičení za účasti príslušníkov zahraničných ozbrojených síl. Zároveň mali byť naši vojaci vyslaní na 60 cvičení v zahraničí. Zhoršenie bezpečnostnej situácie v Európe po ruskom útoku na Ukrajinu spôsobilo, že tento plánovaný počet cvičení sa v prvom polroku ešte mierne zvýšil.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky