Raketomety i drony pre Ukrajinu

Zdroj foto: US Army
Zdroj foto: US Army

Kým na Donbase zúria delostrelecké súboje na veľkú vzdialenosť, USA stupňujú svoju vojenskú pomoc Ukrajine práve s ohľadom na takýto typ bojov. V najnovšom balíčku majú byť raketomety HIMARS a podľa amerických médií sa chystá aj dodávka dronov MQ-1C Gray Eagle.

Raketomet M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) vyvinuli v 90. rokoch ako ľahkú kolesovú alternatívu k ťažkým pásovým raketometom M270 MLRS (Multiple Launch Rocket System). S tými majú spoločné odpaľovacie zariadenie. To tvoria kontajnery, v ktorých je buď šesť rakiet kalibru 227 mm a dostrelom 70 km alebo jedna raketa kalibru 610 mm a dostrelom 300 až 500 km. Kontajner sa dodáva aj s raketami už z výroby a slúži aj ako obal na prepravu a skladovanie. Po vystrelení rakiet sa potom z muničného vozidla nabije celý nový kontajner.

Rozdiel je aj v tom, že ťažký typ M270 má odpaľovacie zariadenie pre dva kontajnery, ľahký M142 HIMARS má len jeden. Dokáže tak naraz vystreliť šesť rakiet, kým väčší typ dvanásť. Američania dodajú Ukrajine len rakety kalibru 227 mm, väčšie strely s dlhým dosahom nedodajú pre obavy, že by ich Ukrajinci použili pre útoky v hĺbke Ruska. Aj napriek tomu Kremeľ obvinil USA z toho, že dodávkami raketometov prilievajú oheň do ohňa. Fakt, že Rusi stále držia v ruke zápalky, ktorými ten oheň spôsobili, Kremeľ zabudol spomenúť.

Raketomety HIMARS používa okrem USA aj Rumunsko, Singapur, Jordánsko a Spojené arabské emiráty. Koncom mája prejavilo o ne záujem aj Poľsko. To začalo v USA zisťovať možnosti nákupu až 500 kusov! Pre všetkých vyššie spomenutých používateľov pritom za posledné dve desaťročia vyrobili dokopy len niečo vyše 400 kusov týchto raketometov. Ak by Poliakom ich zímer vyšiel, mali by ich viac ako všetci ostatní dokopy.

Okrem raketometov plánuje Bidenova administratíva podľa medializovaných informácií aj predaj štyroch dronov MQ-1C Gray Eagle Ukrajine. Ide o výkonnejšiu verziu známych dronov Predator. Vo vzduchu vydrží 30 hodín a môže niesť až osem rakiet Hellfire.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky