Raketomety i drony pre Ukrajinu

Zdroj foto: US Army
Zdroj foto: US Army

Kým na Donbase zúria delostrelecké súboje na veľkú vzdialenosť, USA stupňujú svoju vojenskú pomoc Ukrajine práve s ohľadom na takýto typ bojov. V najnovšom balíčku majú byť raketomety HIMARS a podľa amerických médií sa chystá aj dodávka dronov MQ-1C Gray Eagle.

Raketomet M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) vyvinuli v 90. rokoch ako ľahkú kolesovú alternatívu k ťažkým pásovým raketometom M270 MLRS (Multiple Launch Rocket System). S tými majú spoločné odpaľovacie zariadenie. To tvoria kontajnery, v ktorých je buď šesť rakiet kalibru 227 mm a dostrelom 70 km alebo jedna raketa kalibru 610 mm a dostrelom 300 až 500 km. Kontajner sa dodáva aj s raketami už z výroby a slúži aj ako obal na prepravu a skladovanie. Po vystrelení rakiet sa potom z muničného vozidla nabije celý nový kontajner.

Rozdiel je aj v tom, že ťažký typ M270 má odpaľovacie zariadenie pre dva kontajnery, ľahký M142 HIMARS má len jeden. Dokáže tak naraz vystreliť šesť rakiet, kým väčší typ dvanásť. Američania dodajú Ukrajine len rakety kalibru 227 mm, väčšie strely s dlhým dosahom nedodajú pre obavy, že by ich Ukrajinci použili pre útoky v hĺbke Ruska. Aj napriek tomu Kremeľ obvinil USA z toho, že dodávkami raketometov prilievajú oheň do ohňa. Fakt, že Rusi stále držia v ruke zápalky, ktorými ten oheň spôsobili, Kremeľ zabudol spomenúť.

Raketomety HIMARS používa okrem USA aj Rumunsko, Singapur, Jordánsko a Spojené arabské emiráty. Koncom mája prejavilo o ne záujem aj Poľsko. To začalo v USA zisťovať možnosti nákupu až 500 kusov! Pre všetkých vyššie spomenutých používateľov pritom za posledné dve desaťročia vyrobili dokopy len niečo vyše 400 kusov týchto raketometov. Ak by Poliakom ich zímer vyšiel, mali by ich viac ako všetci ostatní dokopy.

Okrem raketometov plánuje Bidenova administratíva podľa medializovaných informácií aj predaj štyroch dronov MQ-1C Gray Eagle Ukrajine. Ide o výkonnejšiu verziu známych dronov Predator. Vo vzduchu vydrží 30 hodín a môže niesť až osem rakiet Hellfire.

27. marca 2025

Veliteľ vzdušných síl OS SR navštívil našich pilotov v USA

25. marca 2025

Rusko a Ukrajina sa dohodli na prímerí v Čiernom mori, no Moskva si začala klásť ďalšie podmienky

23. marca 2025

Video: Americké ťažké bombardéry cvičili na európskom nebi

21. marca 2025

Nemecko odhlasovalo historické zvýšenie výdavkov na obranu

18. marca 2025

Trump volal s Putinom, dohodli prímerie pri útokoch na energetickú infraštruktúru

17. marca 2025

Nemecko vytvorilo novú divíziu domobrany

17. marca 2025

Nemecko vytvorilo novú divíziu domobrany

7. marca 2025

Európski lídri vrátane Slovenska súhlasili s posilnením spoločnej obrany

28. februára 2025

Írsko dodá Ukrajine radary

20. februára 2025

Generálny tajomník NATO Mark Rutte navštívil Slovensko