Za trofej z Eurovízie kúpia drony

Zdroj foto: LTV Ziņu dienests
Zdroj foto: LTV Ziņu dienests

Keď ukrajinská skupina Kalush Orchestra 14. mája vyhrala s piesňou Stefania súťaž Eurovízia, čelila nenávistnej kampani na ruských sociálnych sieťach. Dokonca sa objavili fotografie posmešných odkazov skupine, ktoré ruskí vojaci písali na bomby a tie následne zhadzovali z lietadiel na ukrajinské mestá. Teraz však aspoň niektorých ruských vojakov smiech prejde. Kalush Orchestra totiž pretavila svoje víťazstvo v Eurovízii v konkrétnu pomoc ukrajinským ozbrojeným silám.

Za výhru v súťaži dostali krištáľový mikrofón a práve túto trofej dali počas víkendu do internetovej dražby. Zapojilo sa do nej 31 088 záujemcov. Napokon sa trofej predala za 900 000 dolárov. To však nie je všetko. Za ďalších 370 000 dolárov sa vydražil aj ružový klobúk, ktorý mal počas vystúpenia na Eurovízii na hlave spevák Oleh Psiuk. Dokopy tak kapela získala 1,27 milióna dolárov. Tieto peniaze použije na nákup dronov PD-2 ukrajinskej výroby. Tieto stroje používa ukrajinská armáda na prieskum, lokalizáciu cieľov a navádzanie delostreleckej paľby. Ruská strana má síce prevahu v delostrelectve, ale to používa na plošné bombardovanie. Ukrajina túto prevahu vyvažuje presnosťou, ku ktorej jej pomáha najmä masívne používanie dronov.

Nebola to jediná akcia na získane bezpilotných prostriedkov pre ukrajinské ozbrojené sily. V Litve koncom minulého týždňa prebehla zbierka na bojový dron Bayraktar TB2 tureckej výroby. Za tri dni sa vybralo 5 miliónov eur. Do zbierky sa zapojilo veľké množstvo ľudí. Pričom väčšina z nich prispela malými sumami od 10 do 500 eur. Peniaze sa okrem nákupu dronu použijú aj na nákup munície preň.

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi